MSZ i MEN: Niemcy powinni utworzyć fundusz ds. nauki języka polskiego

MSZ i MEN: Niemcy powinni utworzyć fundusz ds. nauki języka polskiego
Dyskusja na temat nauki języka polskiego w Niemczech odbyła się na poniedziałkowym (5 września) posiedzeniu (fot.pixabay)

Sytuacja dot. nauki języka polskiego na terytorium Niemiec jest niezadowalająca; by to zmienić, Polska chciałaby utworzenia przez ten kraj funduszu w wysokości 1 mln euro rocznie - mówili przedstawiciele MSZ i MEN podczas posiedzenia sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

Dyskusja na temat nauki języka polskiego w Niemczech odbyła się na poniedziałkowym (5 września) posiedzeniu.

Podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć powiedział, że w Polsce mniejszość niemiecka ma zapewnioną naukę języka ojczystego w zakresie uregulowanym w polsko-niemieckim traktacie o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy - czyli od przedszkola do matury - podczas gdy strona niemiecka nie dopełniła swojego zobowiązania w tym względzie.

Według Kopcia wyegzekwowanie takiego samego prawa Polaków w Niemczech - których jest w Niemczech kilkaset tysięcy - jest utrudnione przez landową strukturę państwa. I tak - mówił Kopeć - np. w Nadrenii Północnej-Westfalii sytuacja szkolnictwa polskiego ma się "stosunkowo dobrze", a w tamtejszych szkołach uczy się do kilku tysięcy uczniów; nauka jest finansowana w dużej mierze przez stronę niemiecką, a oceny z języka polskiego są na świadectwie oraz są wliczane do średniej w szkole.

Inna sytuacja - zdaniem Kopcia - jest w wielu innych landach w tym Bawarii i Hesji - gdzie dopiero teraz są robione wyliczenia, ilu jest chętnych do nauki języka polskiego. Dzieci i młodzieży, które już uczą się polskiego, jest w tych regionach, według ministra, o wiele mniej.

Czytaj też: GUS: w 2015 r. liczba polskich emigrantów wzrosła w Niemczech i Wielkiej Brytanii

Zdaniem Kopcia receptą na taki stan rzeczy powinno być "pilnowanie" stałego dialogu pomiędzy władzami federalnymi i landowymi ws. nauki języka polskiego oraz doprowadzenie do utworzenia przez Niemcy funduszu na rzecz prowadzenia nauki języka polskiego.

Podobne zdanie zaprezentował podczas posiedzenia wicedyrektor z Departamentu Polonijnego MSZ Wojciech Tyciński. Jego zdaniem fundusz ten powinien wynosić 1 mln euro rocznie. Według Tycińskiego ten postulat był poruszany podczas polsko-niemieckich negocjacji, ale był dotąd odrzucany przez stronę niemiecką; może być ponownie omawiany na początku października, gdy polscy urzędnicy złożą wizytę w Niemczech.

O wsparcie żądań wobec strony niemieckiej apelowali m.in. Józef Malinowski oraz Anna Wawrzyszko ze Związku Polaków w Niemczech. - Traktat jest iluzją. Dopóki nie będą ustalone normy dla każdego landu, dopóki nie będzie sankcji za jego nieprzestrzeganie, nic się nie zmieni - przekonywała Wawrzyszko.

Działaczy polonijnych wspierali posłowie komisji - Zbigniew Gryglas (Nowoczesna) i Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS). Gryglas mówił, że przykro mu słuchać o tym, że Niemcy, które - jak mówił - "pouczają inne kraje w kwestii traktowania mniejszości, same nie wywiązują się ze swoich zobowiązań"; Arciszewska apelowała o działania i naciskanie na Niemcy, by realizowały obowiązek wobec Polaków.

Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 r., będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSZ i MEN: Niemcy powinni utworzyć fundusz ds. nauki języka polskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!