REKLAMA

MSZ: Chcemy deklaracji, że Polacy w Wielkiej Brytanii są bezpieczni

  • Autor: PAP/JS
  • 05 września 2016 08:02
MSZ: Chcemy deklaracji, że Polacy w Wielkiej Brytanii są bezpieczni W niedzielę w brytyjskim Harlow znów pobito Polaków. To tam kilka dni wcześniej na skutek podobnej napaści zginął inny polski obywatel. (Fot. Pixabay)

• Wizyta polskiej delegacji w Londynie w związku z incydentami przeciwko Polakom ma przynieść deklarację strony brytyjskiej, że bezpieczeństwo Polaków będzie zapewnione - mówił Rafał Sobczak z MSZ.
• Wylot delegacji możliwy jest w poniedziałek późnym popołudniem.

Dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak odniósł się podczas briefingu do pobicia w niedzielę dwóch Polaków w brytyjskim Harlow. Powiedział, że premier Beata Szydło podjęła decyzję o "pilnym przygotowaniu wyjazdu do Wielkiej Brytanii trzech ministrów" - szefów: MSZ Witolda Waszczykowskiego, MSWiA Mariusza Błaszczaka oraz MS Zbigniewa Ziobro.

Wyjaśnił, że polski ambasador w Wielkiej Brytanii "został zadaniowany", by przygotować program takiej wizyty. - W tym momencie ustalamy szczegóły ze stroną brytyjską - podkreślił. Zastrzegł jednak, że w związku z tym, że decyzja o wyjeździe ministrów została podjęta w niedzielę (4 września), może się okazać, iż format wizyty się zmieni - do Wielkiej Brytanii może pojechać wtedy nie trzech ministrów, a np. dwóch.

- Może się również okazać, że Brytyjczycy nie będą jeszcze gotowi w szybkim terminie na spotkanie z trzema partnerami - dodał. -To, co chciałem podkreślić - interwencja rządu polskiego w związku z tym incydentem, jak i wcześniejszymi wydarzeniami, będzie. Do Londynu na pewno udadzą się polscy przedstawiciele - zapewnił przedstawiciel MSZ. - Szczegóły wizyty w Londynie są ustalane - zaznaczył.

W niedzielę w brytyjskim Harlow znów pobito Polaków. To tam kilka dni wcześniej na skutek podobnej napaści zginął inny polski obywatel. Policja bada incydent, jako potencjalnie motywowany nienawiścią na tle narodowościowym.Sobczak poinformował, że Polacy, którzy rano zostali zaatakowani, opuścili już szpitale, a ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Dodał, że sprawcy napaści nie zostali jeszcze ujęci przez brytyjską policję.

Dopytywany przez dziennikarzy o cele wyjazdu ministrów do Londynu, szef biura rzecznika prasowego MSZ powiedział, że przede wszystkim ma on przynieść "skuteczną deklarację strony brytyjskiej, że bezpieczeństwo Polaków będzie zapewnione na Wyspach"

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA