XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MSW: fakty o kwestii uchodźców

MSW: fakty o kwestii uchodźców
Uchodźców przyjmiemy na naszych warunkach

We wtorek Polska poparła decyzję dotyczącą rozlokowania uchodźców w krajach UE. Dziś Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało informator poruszający najbardziej istotne kwestie związane z przyjmowaniem uchodźców.

MSW tłumaczy, że spełnione zostały wszystkie polskie postulaty, czyli m.in. o brak automatyzmu w przyjmowaniu uchodźców, możliwość odstąpienia od ich przyjmowania w określonych przypadkach, wzmocnienie granic zewnętrznych UE oraz pełną i realną weryfikację mającą na celu m.in. zapewnienie bezpieczeństwa i oddzielenie imigrantów ekonomicznych od uchodźców.

W lipcu Polska zgodziła się przyjąć 2 tys. uchodźców. Wczoraj podjęła decyzję o przyjęciu 5082 osób. Ostateczna ich liczba będzie jednak mniejsza ponieważ do procesu przyjmowania uchodźców włączy się jeszcze m.in. Irlandia, Dania, Szwajcaria i Norwegia. Oznacza to, że w sumie łącznie trafi do nas około 6500 – 6800 osób.

Głównie uchodźcy z obozów w Europie

Przyjmiemy uchodźców przebywających na terenie Włoch i Grecji, oprócz grupy 900 osób, które zostaną przyjęte w ramach przesiedleń. To przede wszystkim obywatele Syrii i Erytrei.

Pierwsi uchodźcy trafią do Polski w 2016 r., a w ciągu dwóch lat, do roku 2017, będą będą przyjeżdżać stopniowo w małych grupach 150-osobowych grupach co ok. cztery miesiące. Ma to dać czas ma ułatwienie adaptacji do nowych warunków i integracji z polskim społeczeństwem. Polska nie będzie przyjmować emigrantów zarobkowych.

Uchodźcy najpierw trafią do otwartych ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców (jest ich 12). Zostaną objęci programami reintegracyjnymi, a po zakończeniu procedury programem integracyjnym, pieką medyczną, kursami informacyjnymi, ułatwiającymi proces adaptacji, nauką języka polskiego, a także szkoleniami zawodowymi. Najmłodsi i młodzież zostanie objęta obowiązkiem szkolnym. Po uzyskaniu statusu uchodźcy, cudzoziemcy będą mogli złożyć wniosek, o trwający rok tzw. indywidualny program integracyjny – realizowany przez powiatowe jednostki pomocy rodzinie, który nadzoruje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Zdaniem MSW liczba uchodźców nie jest problemem dla krajowych struktur imigracyjnych. W latach 90 Polska bez żadnych problemów przyjęła ponad 80 tys. uchodźców z Czeczenii.

Gęste sito weryfikacyjne

Każdy przybysz będzie weryfikowany już przez kraje pierwszego przyjazdu,a do Polski trafi pełna dokumentację takiej osoby włącznie z jej odciskami palców. Każda osoba będzie weryfikowana przez służby państw członkowskich, które będą ze sobą współpracowały. Polska może w każdej chwili odmówić przyjęcia danej osoby. W krajach, w których znajdują się uchodźcy, którzy mają przyjechać do Polski będą oficerowie łącznikowi polskiej Straży Granicznej. Będą oni mieli bezpośredni kontakt z tymi, którzy tę procedurę prowadzą, a także samymi kandydatami do relokacji.

Co więcej, możemy decydować kto przyjedzie nad Wisłę, jakie grupy będą się najlepiej integrowały. A w przypadku zaostrzenia sytuacji na Ukrainie i gwałtownego napływu uchodźców stamtąd, możemy odstąpić od przyjmowania zadeklarowanej liczby osób.

Pobyt uchodźców zostanie sfinansowana ze środków unijnych. UE zwróci Polsce po 10 tys. euro na każdego uchodźcę przyjętego z Bliskiego Wschodu i 6 tys. euro na uchodźcę przebywającego w obozach na terenie UE - w Grecji i na terenie Włoch.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSW: fakty o kwestii uchodźców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!