XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MRPiPS: Ustawa o wspieraniu rodziny jest obiektem prac legislacyjnych

MRPiPS: Ustawa o wspieraniu rodziny jest obiektem prac legislacyjnych
Zmiany dotyczą także funkcjonowania centrów administracyjnych do obsługi placówek opiekuńczo-wychowawczych. (fot.:pixabay.com)

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej analizuje problemy związane m.in. z nowymi zasadami wspólnej obsługi placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej - poinformował wiceminister Marcin Zieleniecki. Nie wykluczył zmian legislacyjnych w tym zakresie.

W czwartek (17 marca) posłanki PiS Joanna Borowiak, Lidia Burzyńska i Marzena Machałek pytały resort rodziny, pracy i polityki społecznej o wprowadzone pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zdaniem posłanek zmiany te "zamiast przynieść korzyść, są bezzasadne, wprowadzają chaos organizacyjny, a nawet są niekorzystne z ekonomicznego punktu widzenia".

Zieleniecki wyjaśniał, że wprowadzono wówczas m.in. zmiany umożliwiające łączenie jednostek organizacyjnych systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.

Przeczytaj: PSL walczy o polską ziemię. Partia chce zmian w projekcie ministerstwa rolnictwa

"Są to rozwiązania kontrowersyjne, dlatego że one zakładają łączenie jednostek, które są adresowane do różnych "klientów", do różnych osób; one prowadzą różne formy działalności. Z tego punktu widzenia (...) w pewnym sensie wykluczamy tutaj element specjalizacji poprzez łączenie jednostek o różnym profilu działalności" - ocenił Zieleniecki.

Zmiany dotyczą także funkcjonowania centrów administracyjnych do obsługi placówek opiekuńczo-wychowawczych utworzonych przez powiaty oraz centrów administracyjnych do obsługi placówek wsparcia dziennego utworzonych przez gminy lub powiaty. Zgodnie z nowelą centra do obsługi placówek opiekuńczo-wychowawczych będą mogły funkcjonować nie dłużej niż do końca 2016 r.

Nowelizacja uchyliła też przepis, zgodnie z którym w przypadku zapewnienia wspólnej obsługi ekonomiczno-administracyjnej i organizacyjnej placówek opiekuńczo-wychowawczych, placówką opiekuńczo-wychowawczą kieruje dyrektor podmiotu, który zapewnia tę obsługę przy pomocy wychowawcy. "Od 1 stycznia 2016 r. taką rolę powinien pełnić dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, co (...) w przypadku placówek niewielkich jest ekonomicznie nieuzasadnione, rodzi niepotrzebne dodatkowe koszty związane z koniecznością utworzenia nowego etatu" - wyjaśniał wiceminister.

Dodał, że samorządy nie są zadowolone z wprowadzonych zmian w tym zakresie.

"Krytycznie odnoszą się zwłaszcza do konieczności reorganizacji dotychczasowego systemu wspólnej obsługi ekonomiczno-administracyjnej i organizacyjnej placówek opiekuńczo-wychowawczych w tak krótkim okresie od jego stworzenia. Podkreślają, że konieczność zatrudnienia dyrektora w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w których zapewnia się wspólną obsługę ekonomiczno-administracyjną i organizacyjną, znacznie zwiększa koszty prowadzenia tych placówek" - powiedział wiceminister.

Przeczytaj: MON o polityce historycznej

Zieleniecki poinformował, że obecnie resort analizuje problemy związane z nowymi zasadami funkcjonowania wspólnej obsługi placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz przepisami dotyczącymi łączenia jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej z jednostkami pomocy społecznej pod kątem dokonania ewentualnych zmian legislacyjnych w tym zakresie.

"Traktujemy tę sprawę priorytetowo i rzeczywiście intensywnie pracujemy nad zmianami w tym zakresie" - zapewnił.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MRPiPS: Ustawa o wspieraniu rodziny jest obiektem prac legislacyjnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!