XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MRPiPS: do końca 2017 r. dofinansowywane zadania koordynatora rodziny zastępczej

MRPiPS: do końca 2017 r. dofinansowywane zadania koordynatora rodziny zastępczej
Senacka komisja zajmowała się wnioskami NIK do kontroli funkcjonowania koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej (fot. senat.gov.pl)

· Do końca 2017 roku praca koordynatora dofinansowana z budżetu państwa.
· Powiaty muszą być przygotowane na to, że kiedyś będzie to ich samodzielne zadanie.
· Środków na koordynatorów jest zbyt mało.

Senacka Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zajmowała się w środę wnioskami NIK do kontroli funkcjonowania koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w województwie podlaskim.

Jak mówiła Barbara Chilińska, dyrektor delegatury NIK w Białymstoku, kontrola została przeprowadzona w 2014 r. w 10 powiatach, w tym mieście Białystok. Wykazała m.in., że w wielu miejscach był przekroczony limit 15 rodzin na koordynatora; zdarzyło się nawet, że jeden koordynator miał pod opieka 30 rodzin. Według Chilińskiej spowodowane to było głównie barierami finansowymi samorządu.

Dodała, że koordynatorzy na ogół dobrze sobie radzili z wykonywanymi zadaniami, byli do nich przygotowani, ale brakowała im wsparcia - psychologicznego i merytorycznego; dotyczyło to zwłaszcza tych koordynatorów, których jest w powiecie mało.

Wnioski pokontrolne NIK skierowane są do ministra rodziny. Chodzi o to, by podjął się on wypracowania form wsparcia dla koordynatorów, określenia standardów ich pracy, wskazania dobrych praktyk. Chilińska mówiła m.in. o stosowaniu przez nich superwizji, opracowaniu katalogu narzędzie dających możliwość skutecznego oddziaływania na rodzinę zastępczą. Przypomniała, że koordynator nie ma w tej chwili żadnej możliwości oddziaływania na rodzinę, jego rola jest głównie doradcza, inspirująca.

NIK postuluje też, by resort rozważył, czy w ustawie o pieczy zastępczej mógłby znaleźć się zapis o opracowywaniu planu pracy z rodziną zastępczą; dziś jest tylko indywidualny plan pracy z dzieckiem w niej umieszczonym.

System pomocy rodzinie się sprawdza

Obecny na posiedzeniu komisji dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej MRPiPS Olgierd Podgórski zaznaczył, że raport NIK generalnie potwierdza, że ten instrument pomocy dziecku, rodzinie - koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - się sprawdza. Jak mówił, resort zgadza się z NIK, że wymaga on wsparcia; jednak inaczej je postrzega.

Wyjaśnił, że resort nie chce ustandaryzować pracy koordynatorów, wprowadzić ścisłych zasad postępowania, bo praca z każdą rodzina jest inna, różne są problemy, z jakimi się ona boryka.

"Metody pracy powinny być zmieniane, ulepszane na bazie doświadczeń z innych miejsc" - podkreślił Podgórski. Dodał, że odbywają się w kraju spotkania z koordynatorami, przekazywane są na nich dobre praktyki. Jak dodał, można się zastanowić, w jaki jeszcze sposób je do powiatów przekazywać; może np. przez stronę internetową.

Podgórski odniósł się też do postulatu NIK, by dać koordynatorowi możliwość tworzenia planu pracy z całą rodziną. Jego zdaniem, rodzina zastępcza powinna być wspierana, ale zapisy o tym, jak to robić nie powinien znajdować się w indywidualnym planie dla dziecka.

Według Podgórskiego ustawa o pieczy zastępczej mówi o ocenie pracy rodziny zastępczej. Jego zdaniem mógłby się tam znaleźć odnośnik o mocnych i słabych stronach rodziny, proponowanym dla niej wsparciu, szkoleniach itp. Zaznaczył jednak, że chodzi o nie sformalizowaną ocenę, podejście biurokratyczne, tylko o propozycje, wskazanie możliwości, dobrych wzorców.

Potrzeba więcej środków na koordynatorów

Podczas posiedzenia komisji przedstawiciele samorządu mówili, że środków na koordynatorów jest zbyt mało i dlatego zdarzają się sytuacje, że rodziny nie są zadowolone ze współpracy z nimi, albo że mają zbyt wiele rodzin pod opieką. Pytali, czy środki z budżetu państwa na ten cel będą nadal przekazywane i jak długo.

Podgórski wyjaśnił, że zadania związane z pieczą zastępczą są zadaniami własnymi powiatu i przez niego powinny być finansowane. Dodał, że co najmniej do końca 2017 r. będą one dofinansowywane przez państwo, ale w pewnym momencie to zadanie będzie musiało być przez nie samodzielnie realizowane. Nie wykluczył, że po 2017 r. parlament zdecyduje o dalszym finansowaniu.

Podgórski zaznaczył jednak, że nie można patrzeć na kwestie związane z pieczą zastępczą tylko przez pryzmat dodatkowych zadań. Wyjaśnił, że docelowo z mapy Polski mają zniknąć duże domy dziecka i być zastąpione przez rodzinne formy opieki nad dziećmi. Jak zauważył domy dziecka instytucjonalne są czterokrotnie droższe od pieczy rodzinnej, więc z tego tytułu środków kiedyś będzie więcej.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MRPiPS: do końca 2017 r. dofinansowywane zadania koordynatora rodziny zastępczej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!