XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mowa nienawiści w Polsce. Kto jej używa?

Mowa nienawiści w Polsce. Kto jej używa?
W badaniu sprawdzono, że wyborcy Kukiz'15 najczęściej stosują mowę nienawiści, wyborcy ludowców (PSL) najmniej.(fot.:batory.org.pl)

• Fundacja Batorego sprawdziła jak kształtuje się używanie tzw. mowy nienawiści w Polsce.
• Wynika z niego, że po rasistowskie i obrażające mniejszości wyrażenia sięgają najczęściej osoby młode (poniżej 20 roku życia).
• Skorzy do używania nienawiści językowej najbardziej są zwolennicy Kukiz'15. Najbardziej powściągliwi w werbalizowaniu agresji są z kolei wyborcy PSL.

Pod koniec lutego analitycy Fundacji Batorego przedstawili wyniki nowego badania dotyczącego mowy nienawiści w polskiej przestrzeni społecznej. W ramach badania sprawdzono też, jakimi wyrażeniami posługują się  wyborcy konkretnych partii politycznych.

Powodem badani była, co podkreślały inicjatywy antyrasistowskie, sytuacja narastania w ostatnich latach przypadków ksenofobii w Polsce. Także wzrost przestępstw na tle rasistowskim.

- Do aktów przemocy dochodziło nieraz w środkach komunikacji: w październiku 2016 roku w Łodzi wypchnięto z tramwaju algierską podróżną, we wrześniu w warszawskim tramwaju pobity został mówiący po niemiecku profesor, a w grudniu w Bydgoszczy napadnięto w podobnych okolicznościach grupę studentów bułgarskich i tureckich. Do ataków dochodziło również na ulicy: w Warszawie zaatakowano gazem doktoranta z Nigerii, w Gdańsku brutalnie pobito Brytyjczyka - wyliczono w pierwszych akapitach dokumentu.

Co dokładnie badano?

W badaniu skupiono się na przestępstwach i agresji słownej wymierzonej wobec: mniejszości seksualnych, uchodźców i muzułmanów, feministek. Pojawiły się też analizy dotyczące mowy nienawiści w korelacji z radykalizmem politycznym.

Nie powinien dziwić fakt, że jedną z obserwacji jakie podkreśla się w raporcie jest fakt, że im większy jest kontakt z mową nienawiści w otoczeniu, tym bardziej ludzie się z nią oswajają.  Co kończy się pewną ślepotą na postrzeganie mowy nienawiści jako poważnego problemu społecznego.

Co bardzo zastanawia mowę nienawiści często stosują osoby młode. W badaniu pojawił się wykres, który sugeruje, że 64 proc. osób w wieku poniżej 20 lat mówi tym językiem. Odsetek spada po 40 roku życia: osoby w wielu 20 lat - 54 proc., 30 lat - 56 proc., 40 - 43 proc., 50 - 41 proc., 60 - 35 proc. i osoby po 70 roku życia - 22 proc.

W ramach poparcia politycznego, osoby które stosują mowę nienawiści raczej sytuują się po prawej stronie sceny politycznej, choć nie jest to regułą.

W końcu poparcie dla konkretnych frakcji politycznych (partii) sugeruje, że najczęściej mową nienawiści posługują się wyborczy Kukiz'15, a najmniej wyborcy PSL. To spora różnica - bo aż 26 proc.

Wedle badania sprzyja stosowaniu mowy nienawiści agresja werbalna i niska samoocena posługujących się tą odmianą języka.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mowa nienawiści w Polsce. Kto jej używa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!