XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mniejszość niemiecka o dobrym 25-leciu i aktach ksenofobii

Mniejszość niemiecka o dobrym 25-leciu i aktach ksenofobii
47 Zjazd Delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych (ZNSSK) w Polsce podjął też uchwałę w sprawie aktów ksenofobicznych i przeciwdziałania im (fot.opole.pl)

• Proces pojednania i porozumienia między Niemcami i Polakami musi być kontynuowany – uznali delegaci Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych (ZNSSK) podczas sobotniego zebrania w Opolu.
• Wezwali też do przeciwstawienia się aktom ksenofobii.

"Niemcy w Polsce w najbardziej żywotny sposób są zainteresowani jak najlepszym stanem stosunków polsko-niemieckich. Zależą one jednak nie tylko od bieżącej polityki, ale w ogromnym stopniu od przezwyciężenia balastu przeszłości i dlatego wzywamy, by rozpoczęty proces pojednania i porozumienia był kontynuowany i by w żaden sposób nie narażać go na szwank. Trwałe owoce przyniesie dopiero wtedy, gdy osiągnie on głęboki poziom duchowy i stanie się udziałem całych społeczeństw" - napisali delegaci w uchwale, przyjętej z okazji 25-lecia ZNSSK oraz 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Podpisany 17 czerwca 1991 roku traktat uchodzi za początek nowej epoki w powojennych niemiecko-polskich relacjach. Razem z podpisanym 14 listopada 1990 roku traktatem granicznym stanowił on fundament dla rozpoczętego we wcześniejszych dekadach pojednania i normalizacji stosunków między Polakami a Niemcami.

Delegaci podkreślili w sobotniej uchwale, że pojednanie i sąsiedzka współpraca wymaga wiedzy, dlatego zaapelowali o takie nauczanie historii i kształtowanie edukacji, by rzetelnie informowała o wydarzeniach, a w historii relacji polsko-niemieckich - obok niewątpliwie ciemnych kart historii - pokazywała także ich jasne strony.

"Edukacja musi zwalczać zasadę odpowiedzialności zbiorowej, która nie pozwala na racjonalne i humanitarne obchodzenie się z cierpieniem i krzywdą. Dlatego z wielkim zadowoleniem przyjmujemy podręcznik historii, który jest wynikiem prac polsko-niemieckiej komisji podręcznikowej" - podkreślili.

Delegaci przypomnieli, że oświata jest nie tylko procesem zdobywania wiedzy, ale także kształtowania tożsamości narodowej i kulturowej, dlatego uznali, że należy ciągle dążyć do faktycznego tworzenia szkolnictwa dla mniejszości niemieckiej zgodnego z ratyfikowaną Europejską Kartą Języków Regionalnych lub Mniejszościowych.

47 Zjazd Delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych (ZNSSK) w Polsce podjął też uchwałę w sprawie aktów ksenofobicznych i przeciwdziałania im, nawiązując do niedawnych incydentów w Przemyślu oraz Wielkiej Brytanii.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Mniejszość niemiecka o dobrym 25-leciu i aktach ksenofobii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!