XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Młodzi lekarze w resorcie zdrowia. Rozmowy zakończone fiaskem

Młodzi lekarze w resorcie zdrowia. Rozmowy zakończone fiaskem
Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Fot. Porozumienie Rezydentów OZZL

W związku ze zbliżającą się manifestacją młodych lekarzy (sobota, 18 czerwca) wiceminister Jarosław Pinkas zaprosił nas na rozmowy o wynagrodzeniu młodych lekarzy - informuje Jarosław Biliński, lekarz rezydent, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

W Ministerstwie Zdrowia 13 i 14 czerwca odbyło się spotkanie przedstawicieli Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (wiceprzewodniczącego Jarosława Bilińskiego oraz członka zarządu, jednocześnie członka Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasza Jankowskiego) z wiceministrem Jarosławem Pinkasem. Termin był znamienny - tuż przed zaplanowaną na 18 czerwca manifestacją młodych lekarzy po fiasku dotychczasowych starań o podwyższenie ich pensji.

Domagają się wzrostu zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia lekarzy rezydentów z 70% do 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Dla realizacji postulatu konieczna jest zmiana treści art. 16j. ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która akurat teraz jest nowelizowana na wniosek ministra zdrowia.

Jednakże w ocenie resortu zdrowia obecna nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (dotycząca przywrócenia stażu podyplomowego) nie dotyczy spraw kształcenia podyplomowego lekarzy, w tym zasad wynagradzania lekarzy i nie można tego zmienić.

Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów zreferowali pomysły na rozwiązanie sporu. Zgodzili się, aby w obecnej nowelizacji nie zapisywać zmian w punkcie dotyczącym wynagrodzeń, pod warunkiem że kolejna nowelizacja (która miałaby rozpocząć się 1 sierpnia 2016 r., zgodnie z propozycją MZ) będzie dotyczyła zmian wynagradzania lekarzy. Ponadto, idąc na kolejny kompromis, lekarze rezydenci zgodzili się zrezygnować z ubiegania się o wzrost wynagrodzeń jeszcze w tym roku.

Czytaj też: Są mapy potrzeb zdrowotnych dla szpitali. Ale kto odważy się ich użyć?

W nawiązaniu do wypowiedzi ministra Pinkasa o 2-3 letnim dojściu do docelowej kwoty, młodzi lekarze zaproponowali rozłożenie docelowego poziomu wynagrodzenia na 3 lata - tj. 150% od 1 stycznia 2017 r., 175% od 1 stycznia 2018 r. oraz 200% od 1 stycznia 2019 r.

Po przedstawieniu powyższych argumentów spisano wstępny protokół porozumienia. Jedynym warunkiem, które postawiło PR miało być przygotowanie projektu ustawy i zobligowanie się do jego procedowania od 1 sierpnia 2016 r. (czyli po uchwaleniu „poprawki przywracającej staż podyplomowy”) i doprowadzenie jej przynajmniej do głosowania w Sejmie w określonym czasie, tak aby zgodnie z ustaleniami obowiązywała od 1 stycznia 2017r.

Kolejnego dnia przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zakomunikowali, że nie podpiszą owego porozumienia i będą procedować w dalszym ciągu ustawę, tak jak zaplanowali to 8 miesięcy temu - relacjonują lekarze rezydenci.

Czytaj cały artykuł tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi lekarze w resorcie zdrowia. Rozmowy zakończone fiaskem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!