REKLAMA

MKiDN: Nowe narzędzie do poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 10 maja 2016 10:20
MKiDN: Nowe narzędzie do poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki Premiera aplikacji mobilnej ArtSherlock (fot. Danuta Matloch/MKiDN)

• Resort kultury ma nowe narzędzie do poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki, zrabowanych w Polsce podczas II wojny światowej.
• To aplikacja mobilna ArtSherlock, dostępna na telefony komórkowe i tablety.

Szczegółom projektu poświęcona była konferencja prasowa z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, która odbyła się 9 maja w Zamku Królewskim w Warszawie.

- Prezentujemy nowe narzędzie do poszukiwania i odzyskiwania dzieł sztuki, które jest narzędziem szalenie współczesnym, dobrze korespondującym z przemianami stylu życia, z przemianami technologicznymi i kulturowymi na świecie - mówił Piotr Gliński.

Minister zaznaczył, że ArtSherlock to narzędzie ogólnodostępne i bezpłatne, wykorzystujące prowadzoną przez MKiDN ogólnopolską bazę danych strat wojennych - obejmuje ona obecnie 63 tys. pozycji.

Zobacz też: Będą blokady alkoholowe w samochodach?

- Mam nadzieję, że aplikacja ArtSherlock, przyczyni się przede wszystkim do odzyskiwania kolejnych zaginionych dzieł, że będzie także edukować w tym zakresie, rozpropaguje kulturę. Chcielibyśmy także, żeby ta aplikacja była propagowana przez polskie placówki dyplomatyczne, żeby była popularna wśród Polonii - dodawał minister.

ArtSherlock to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate, realizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sfinansowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.

Dzięki aplikacji możliwe będzie automatyczne rozpoznanie obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA