MKiDN łączy dwa muzea. Powstanie Muzeum II Wojny Światowej

MKiDN łączy dwa muzea. Powstanie Muzeum II Wojny Światowej
Minister przypomniał, że że Muzeum II Wojny Światowej zostało powołane jako muzeum Westerplatte (fot. facebook/Piotr Gliński)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego proponuje, aby gdańskie muzeum, które powstanie z połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 nosiło nazwę Muzeum II Wojny Światowej - poinformowało ministerstwo.

W przesłanym PAP komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że 6 maja br. opublikowane zostanie nowe "Obwieszczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zamiarze i przyczynach połączenia państwowych instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939". Przedłuży ono do 5 sierpnia br. termin przygotowania statutu i szczegółowego programu działalności nowej placówki muzealnej noszącej nazwę Muzeum II Wojny Światowej. "Decyzja ta jest wynikiem wysłuchania argumentów uczestników gorącej debaty, jaka rozgorzała w mediach" - poinformowano w komunikacie.

Obwieszczenie zastąpi tym samym wcześniejsze obwieszczenie z dn. 15 kwietnia br., które zakładało, że w miejsce Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 miałoby powstać Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 r. Dokument resortu kultury z połowy kwietnia wzbudził kontrowersje.

Czytaj też: Prof. Norman Davies: PiS to najbardziej mściwy gang w Europie

W swoim apelu z końca kwietnia gdańska rada miasta wyraziła "głębokie zaniepokojenie informacjami dotyczącymi połączenia niemal gotowego, mającego otworzyć się na przełomie roku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z powstałą 22 grudnia 2015 r. placówką Muzeum Westerplatte i Wojny 1939". List otwarty w obronie Muzeum napisało też środowisko naukowe: pod listem podpisało się ok. 80 polskich i zagranicznych naukowców, głównie historyków. Z kolei kolegium Programowe Muzeum II Wojny Światowej wystosowało oświadczenie, w którym napisano m.in., że członkowie kolegium "nie rozumieją ani zamiaru połączenia Muzeum II Wojny Światowej z - faktycznie nieistniejącym - Muzeum Westerplatte ani ograniczenia zakresu tematycznego wystawy do 1939 r." "Wojna w Polsce trwała nie cztery miesiące, lecz niemal sześć lat. Dlaczego powstałe ze środków Rzeczypospolitej Polskiej i miasta Gdańska muzeum miałoby o tym milczeć?" - pytali członkowie Rady.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas czwartkowej konferencji w MKiDN proszony o komentarz w sprawie połączenia gdańskich muzeów stwierdził: "Ja nigdy nie zapowiadałem żadnej likwidacji instytucji, tylko mówiłem o łączeniu dwóch instytucji o podobnym profilu. Jaki jest sens funkcjonowania dwóch instytucji o podobnej tematyce w tym samym mieście?" - pytał.

Jak powiedział, mało kto wie, że Muzeum II Wojny Światowej zostało powołane jako muzeum Westerplatte. "Oprócz tego jest tam od dawna miejsce upamiętniające wydarzenia na Westerplatte" - powiedział i wyjaśnił, że jest tam pomnik, izba pamięci. "My zinstytucjonalizowaliśmy to miejsce - powołaliśmy Muzeum Westerplatte kilka miesięcy temu. Teraz jest następny krok - łączenie tych dwóch instytucji - Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte" - powiedział. Jak przyznał, jego resort podtrzymuje zamiar połączenia muzeów, a powstałe muzeum będzie prawdopodobnie - zarówno nazwą, jak i tematyką - związane z II wojną światową.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!