XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ministerstwo Zdrowia chce zmian w urzędowym języku resortu

Ministerstwo Zdrowia chce zmian w urzędowym języku resortu
Samorząd lekarski od lat walczy z językiem komunikatów Ministerstwa Zdrowia i NFZ. (fot. rynekzdrowia.pl)

Minister zdrowia chce zastąpić określenie ”przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego” pojęciem "zakład leczniczy", bo - jak twierdzi - "wielu osobom kojarzy się ono z działalnością produkcyjną". Niby drobnostka. Są ważniejsze problemy w ochronie zdrowia niż cyzelowanie języka urzędowego.

Propozycję Konstantego Radziwiłła zgłoszoną w założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej można by zbagatelizować, gdyby nie przypuszczenie, że to dopiero początek oczekiwanych zmian w urzędowym języku resortu zdrowia.

Obecny minister wywodzi się z samorządu lekarskiego - piastował w Naczelnej Radzie Lekarskiej wiele zaszczytnych funkcji. Zaś samorząd lekarski od lat walczy z dziwolągami językowymi i odhumanizowaniem komunikatów. Na przykład zaleca lekarzom, żeby w kontaktach z pacjentami posługiwali słowami powszechnie znanymi, takimi jak ''pacjent'', ''leczenie'', ''szpital'', a nie tymi, które zapisano w oficjalnych dokumentach.

Lekarze krytykują hermetyczny styl, jakim posługuje się MZ i NFZ w oficjalnych kontaktach z nimi, pacjentami i kadrą zarządzającą placówek ochrony zdrowia.

Są przeciwko biurokratycznemu żargonowi, gdyż utrudnia on leczenie i prowadzi do ''dehumanizacji zawodu lekarza, powoduje zagubienie się chorego człowieka w labiryncie niezrozumiałych pojęć i nazw jednostek ochrony zdrowia (np. przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego), utrudnia leczenie i otaczanie właściwą opieką wszystkich potrzebujących'' (stanowisko NRL nr 13/11/VI z 17 czerwca 2011 r. w sprawie używania języka polskiego w ochronie zdrowia).

Minister podziela ten krytyczny osąd (w latach 2001-2010 był prezesem; w 2010-2014 - wiceprezesem NRL). Musiał być więc zaskoczony, gdy NRL w stanowisku z 15 stycznia 2016 r. oprotestowała jego pomysł wykreślenia z ustawy ''podmiotu leczniczego'', ponieważ ''nie sprecyzowano czemu konkretnie ta zmiana miałaby służyć, tym bardziej, że od wejścia w życie ustawy upłynęło blisko pięć lat i w powszechnym użyciu dla określenia dotychczasowych zakładów opieki zdrowotnej przyjęła się nazwa podmiot leczniczy''.

Cały artykuł znajdziesz na www.rynekzdrowia.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo Zdrowia chce zmian w urzędowym języku resortu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!