XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ministerstwo Zdrowia chce zakazać publicznego palenia e-papierosów

Ministerstwo Zdrowia chce zakazać publicznego palenia e-papierosów
Czy użytkownicy e-papierosów będą skazani na korzystanie z palarni tak jak "zwykli" palacze? (fot. shutterstock)

• Ministerstwo Zdrowia przymierza się do wprowadzenia zakazu reklamy i używania e-papierosów w przestrzeni publicznej.
• Użytkownicy elektronicznych "dymków" protestują przekonując, że nowe przepisy zmuszą ich do korzystania z palarni i wdychania trującego dymu ze zwykłych papierosów.

Polski rząd kontynuuje działania zmierzające do wdrożenia Dyrektywy Tytoniowej. Najbardziej kontrowersyjnym elementem planowanej nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ma być przepis zabraniający używania e-papierosów w przestrzeni publicznej. Urządzeń nie będzie też można sprzedawać w internecie i reklamować.

Przeciwnicy nowego rozwiązania argumentują, że zapis de facto zrównuje palaczy konwencjonalnych papierosów z użytkownikami e-papierosów. E-palaczom nie podoba się zwłaszcza to, że będą zmuszeni do korzystania z wydzielonych palarni i narażeni na wdychanie trującego dymu tytoniowego.

Projekt nowelizacji powstał w Ministerstwie Zdrowia jeszcze za kadencji Mariana Zembali.  Mimo zmiany szefa resortu, prac nad ustawą nie przerwano. Urzędnicy ministerstwa przekonują, że e-papierosy są szkodliwe, a bardziej restrykcyjne regulacje narzuca nie tylko Unia Europejska, ale i WHO. Resort nie skorzystał jednak z możliwości zlecenia badań, które potwierdziłyby szkodliwość e-papierosów.

Przeciwnicy noweli argumentują, że projekt wykracza daleko poza zapisy unijnej dyrektywy tytoniowej, która nie wymaga od państw członkowskich wprowadzania dodatkowych restrykcji i regulacji. Przytaczają też wyniki badań the Insider dla eSmokingInstitute. Zgodnie z nimi użytkownicy e-papierosów w 95 proc. rekrutują się spośród palaczy zwykłych papierosów, którzy chcą rzucić palenie lub przejść do mniej szkodliwego produktu jakim są e-papierosy. Przekonują, że dla wielu z nich to jedyna szansa na wyjście z nałogu.

Tezę o jednakowej szkodliwości "zwykłych" papierosów i e-papierosów podważa m.in. prof. Jan Lubiński z Pomorskiego uniwersytet Medycznego. Jego zdaniem w e-papierosach nie występuje fizyczny proces spalania, który powoduje wytwarzanie się trucizn, np. amoniaku, cyjanków, formaldehydu i tlenku węgla. Ilość  smolistych substancji toksycznych jest więc znacznie niższa i porównywalna z ilością obecną w preparatach farmaceutycznych. 

Liczbę użytkowników e-papierosów w Polsce szacuje się na 1,5-2 mln.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ministerstwo Zdrowia chce zakazać publicznego palenia e-papierosów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!