REKLAMA

Ministerstwo nie zamierza wprowadzać odpłatności za studia. To sprzeczne z konstytucją

  • Autor: PAP/AT
  • 15 lutego 2017 09:49
Ministerstwo nie zamierza wprowadzać odpłatności za studia. To sprzeczne z konstytucją Na wprowadzeniu płatnych studiów nie byłoby społecznego przyzwolenia - mówi wicepremier (Jarosław Gowin, fot.twitter.com/Jaroslaw_Gowin)

• Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zadeklarował, że jego zdaniem studia medyczne powinny być płatne.
• Wprowadzenie płatnych studiów w Polsce jest jednak sprzeczne z konstytucją. Ubolewam nad tym - powiedział wicepremier.
• Zaznaczył, że na takie rozwiązanie nie byłoby też społecznego przyzwolenia.

W Radiu Zet Gowin pytany był o to, dlaczego nie zadeklaruje, że studiowanie w Polsce powinno być płatne. "Dlatego że jest to sprzeczne z konstytucją. Ubolewam nad tym" - odpowiedział. Dodał, że na wprowadzeniu płatnych studiów nie byłoby "społecznego przyzwolenia".

Pod koniec maja 2016 r. resort nauki w ramach konkursu wyłonił trzy niezależne zespoły badawcze, które miały opracować i skonsultować założenia do nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego (tzw. Ustawy 2.0). W ubiegłym tygodniu zaniepokojenie w środowisku akademickim wywołała propozycja jednej z tych grup; przewiduje ona możliwość wprowadzenia odpłatności za studia - zwłaszcza na tych o profilu zawodowym (byłyby to tzw. kierunki nieregulowane). Rzecznik resortu nauki Katarzyna Zawada uspokajała, że ministerstwo odpłatności za studia wprowadzać nie zamierza.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA