Ministerstwo Nauki: Młodzi nie wybierają studiów na podstawie analizy rynku pracy

Ministerstwo Nauki: Młodzi nie wybierają studiów na podstawie analizy rynku pracy
Rośnie zainteresowanie kierunkami technicznymi, jednak liczba osób, która je kończy, wciąż nie jest w stanie zaspokoić potrzeb rynku (fot.fotolia)

• Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na studia wyższe zostało przyjętych prawie 450 tys. osób.
• Niestety przyszli studenci nie zawsze decydują o wyborze kierunku na podstawie analizy rynku pracy.

Nie słabnie popularność kierunków, które dają studentom nikłe perspektywy, jeśli chodzi o zatrudnienie w wyuczonym zawodzie - pisze "Puls Biznesu".

W ubiegłym roku akademickim, jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na studia wyższe zostało przyjętych prawie 450 tys. osób. I chociaż przyszli studenci chętnie wybierają takie kierunki, jak informatyka, logistyka czy budownictwo, to nie zawsze podejmują decyzję o wyborze specjalizacji na podstawie analizy rynku pracy - czytamy.

Czytaj też: Ministerstwo Nauki wybrało najpopularniejsze uczelnie

"Rośnie zainteresowanie kierunkami technicznymi, jednak liczba osób, która je kończy, wciąż nie jest w stanie zaspokoić potrzeb rynku. W branżach technologicznych, takich jak IT, brakuje kandydatów do pracy, a trend ten będzie się utrzymywał. Komisja Europejska podaje, że do 2020 r. deficyt specjalistów IT w Unii Europejskiej sięgnie ok. 900 tys. - mówi Magdalena Kuś, HR menedżer w GFT Polska.

Jak pisze "PB", polskie uczelnie wyższe starają się podążać za trendami na rynku pracy, tworząc co roku nowe kierunki dopasowane do potrzeb pracodawców. Przykładowo Politechnika Warszawska uruchomiła przetwarzanie i analizę zbiorów danych, a Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wprowadził projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!