REKLAMA

Ministerstwo Kultury dało 750 tys. złotych na digitalizację dóbr kultury za granicą

  • Autor: GP
  • 28 lipca 2016 10:35
Ministerstwo Kultury dało 750 tys. złotych na digitalizację dóbr kultury za granicą Biblioteka Polska w Paryżu została założona w 1838 r., przypomina ministerstwo. (fot.:pixabay.com)

● Resort kultury w 2016 roku przekazał na cyfryzację książek 750 tysięcy złotych.
● To tylko fundusze przeznaczone na takie działania za granicą kraju.
● Polskie instytucje kultury poza granicami naszego kraju przechowują część zbiorów od XIX wieku.

Ministerstwo Kultury w 2016 r. przeznaczyło 750 tys. zł. na konserwację, ewidencjonowanie i digitalizację zbiorów instytucji polonijnych w Europie i Ameryce. Siedemnaście instytucji gromadzących dokumentację historyczną z sukcesem digitalizuje swoje zbiory.

Dotacja pokrywa koszty związane z pracami 30 specjalistów z dziedziny archiwistyki i konserwacji akt.

Oceń ministra kultury, wicepremiera Piotra Glińskiego

- Prace obejmą m.in. zbiory Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego, Studium Polski Podziemnej, Instytutu Józefa Piłsudskiego oraz Biblioteki Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego z siedzibami Londynie - wylicza resort kultury. - Specjaliści zajmą się także zbiorami Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz polskich misji katolickich we Francji, Szwajcarii, Anglii i Walii. Prace prowadzone będą również w Polskim Instytucie Naukowym i Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Muzeum Polskim w Chicago, siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz w Bibliotece Polskiej im. Ignacego Domeyki w Argentynie.

Ministerstwo przypomina, że Biblioteka Polska w Paryżu została założona w 1838 r. Więc jej zbiory sięgają XIX wieku. - Instytucje polonijne, przechowując archiwalia i obiekty muzealne, pełniły równocześnie rolę niezależnych, wolnych od cenzury i propagandy komunistycznej, centrów życia kulturalnego i naukowego - dodaje w ocenie digitalizowanych zbiorów resort.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA