Minister Waszczykowski dla włoskiego dziennika: Kryzys migracyjny należy rozwiązać u jego źródła

Minister Waszczykowski dla włoskiego dziennika: Kryzys migracyjny należy rozwiązać u jego źródła
Minister udzielił wywiadu, będąc z wizytą w Watykanie (fot. twitter/MSZ)

• Minister Witold Waszczykowski udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi "La Repubblica". • Rozmowa dotyczyła m.in. kryzysu migracyjnego.
• Zdaniem szefa polskiego MSZ, kryzys należy rozwiązać u jego źródła.
• Za najważniejsze działanie uznał doprowadzenie do zakończenia konfliktu w Syrii.

– Mówiąc o kryzysie migracyjnym, szczególnie ważne jest wspólne działanie na rzecz rozwiązania problemu u jego źródła, a zatem doprowadzenie do zakończenia konfliktów w Syrii, Iraku oraz doprowadzenie do stabilizacji sytuacji w Libii i Rogu Afryki – mówił Witold Waszczykowski w wywiadzie udzielonym jednemu z dwóch najważniejszych włoskich dzienników.
 
– W tych działaniach Polska jest solidarnym partnerem UE – zapewnił minister, odnosząc się tym samym do zarzutów o brak solidarności naszego kraju stawianych przez premiera Włoch Matteo Renziego i innych liderów europejskich.

– W grudniu rozpoczęliśmy procedurę relokacji uchodźców z Grecji i Włoch. Inicjujemy też programy humanitarne z Niemcami oraz z Grupą Wyszehradzką – wymieniał Waszczykowski.

Przypomniał, że dla naszego kraju ważna jest sytuacja na Wschodzie. – Od 2014 r. około 1 milion Ukraińców otrzymało możliwość godnego życia w Polsce – informował.

Zapytany o to, co sądzi o propozycji włoskiego premiera Renziego, by obciąć fundusze krajom, które nie wykażą solidarności w kwestii imigrantów, zważywszy, że część swojego wzrostu gospodarczego Polska zawdzięcza właśnie funduszom UE, minister podkreśla, że fundusze nie powinny stać się kartą przetargową w kryzysie migracyjnym. – Wierzę, że rozwiązanie problemu migracyjnego możliwe jest w drodze konstruktywnej dyskusji i wzajemnego poszanowania wartości  – podkreślał minister.

Waszczykowski był także pytany o współpracę Lecha Wałęsy z SB. Minister powiedział, że opublikowane przez IPN materiały mogą rzucić nowe światło na historię Polski.

– Eksperci i historycy będą mogli przeanalizować dokumenty. Zwrócę jednak uwagę, że w okresie prezydentury Lecha Wałęsy byliśmy świadkami licznych zahamowań procesu transformacji ustrojowej i dekomunizacji. A także zadziwiających inicjatyw w polityce zagranicznej. Wielu analityków zastanawia się więc, czy te działania nie były motywowane uwikłaniem we współpracę z reżimem – mówił.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!