XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Minister Edukacji Narodowej o zmianach w oświacie w 2016 roku

Minister Edukacji Narodowej o zmianach w oświacie w 2016 roku
W 2016 r. nastąpi analiza podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego (Fot. P. Tracz / KPRM)

· Anna Zalewska na posiedzeniu Rady Ministrów przedstawiła informacje o planowanych zmianach w systemie oświaty i podała ich harmonogram.
· Planowane zmiany: rezygnacja ze sprawdzianu szóstoklasistów od 2017 r. oraz uregulowanie możliwości odwoływania się od wyników matur.
· W 2016 r. nastąpi analiza podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego.
· Będzie debata o systemie edukacji.

Za najważniejszą zmianę, uchwaloną w 2015 roku minister Anna Zalewska uznała nowelizację ustawy o systemie oświaty, przywracającą obowiązek szkolny dla 7-latków.

„To najbardziej wolnościowa ustawa ostatnich lat. Dajemy rodzicom prawo do zdecydowania o tym, w którym wieku ich dziecko ma rozpocząć edukację” – tłumaczyła Minister Edukacji Narodowej.

Nowa ustawa wprowadza obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko 6-letnie, a znosi ten obowiązek w stosunku do pięciolatków.

Inne zmiany, o których mówiła minister, to m.in. wzmocnienie roli kuratora oświaty w kształtowaniu sieci przedszkoli i planu sieci szkół, w tym przywrócenie obowiązku uzyskiwania pozytywnej opinii organu nadzoru pedagogicznego w przypadku likwidacji szkoły lub placówki prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Po wejściu w życie nowych regulacji Minister Edukacji Narodowej będzie miał prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty.

W 2015 r. parlament uchwalił również ustawę o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Dzięki niej dyplomy i certyfikaty będą porównywalne w całej UE. Określona została jakość kursów i szkoleń, a polskie firmy zyskały nowe narzędzie do potwierdzania swojej konkurencyjności. Rozwiązania, które wprowadza Zintegrowany System Kwalifikacji, to, jak przypomniała Anna Zalewska, odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce.

Plany na 2016 rok

Szefowa MEN poinformowała też Radę Ministrów o planach na przyszłość – projektach, nad którymi pracuje ministerstwo w 2016 r.

„8 stycznia do konsultacji społecznych skierowaliśmy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Znosimy w nim tzw. godziny karciane” – przypomniała minister Anna Zalewska. „To wypełnienie zobowiązań zawartych w exposé Premier RP Beaty Szydło” – dodała.

Projekt przewiduje m.in. zmiany dotyczące tygodniowego czasu pracy nauczycieli oraz w zakresie postępowania dyscyplinarnego dla nauczycieli.

Z własnej inicjatywy MEN zaprojektowało przepis ułatwiający planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielowi, któremu przyznano tytuł honorowy profesora oświaty.

W nowelizacji zawarto również zmiany przepisów dotyczące rozszerzenia na wszystkich nauczycieli wymogu niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie oraz nietoczenia się wobec nich postępowania karnego lub dyscyplinarnego lub postępowania o ubezwłasnowolnienie.

Będzie można odwołać się od wyniku matury

Zgodnie z zapowiedziami minister Anny Zalewskiej w połowie lutego do konsultacji trafi kolejna nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Jak mówiła, będzie to m.in. „rezygnacja ze sprawdzianu szóstoklasistów od 2017 r. oraz uregulowanie możliwości odwoływania się od wyników matur”.

Zmiany w projekcie dotyczyć będą także procedur zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych do danego języka obcego, innych niż zakupione ze środków dotacji celowej w poprzednich latach i będących na wyposażeniu biblioteki szkolnej.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister Edukacji Narodowej o zmianach w oświacie w 2016 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!