MEN przedstawiło roboczą wersję projektu podstawy programowej dla przedszkoli

MEN przedstawiło roboczą wersję projektu podstawy programowej dla przedszkoli
Jest to jeszcze "wersja robocza" przed skierowaniem do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. (fot. MEN)

MEN opublikowało w piątek (16 lutego) projekt zmian podstawy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Jak zapowiadała minister edukacji jest to jeszcze "wersja robocza" przed skierowaniem do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Projekt jest dostępny na stronie internetowej resortu edukacji. Jej publikacja to odpowiedź na liczne pytania, szczególnie ze strony nauczycieli i rodziców - tłumaczy ministerstwo w wydanym komunikacie, prosząc o zgłaszanie wszelkich uwag w zakresie projektowanych zmian za pomocą umieszczonego również na stronie specjalnego formularza elektronicznego. Uwagi można zgłaszać do 11 marca, do północy.

Zamieszczenie do końca tego tygodnia treści projektu przed skierowaniem go do konsultacji i uzgodnień minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała w poniedziałek. W piątek na konferencji prasowej przypomniała, że będzie to "wersja robota, jeszcze do wydyskutowania". - Chcemy naprawdę dyskutować na poziomie roboczym - podkreśliła. Dodała, że po zakończeniu tej wstępnej dyskusji projekt zostanie - jeszcze w marcu - poddany konsultacjom w normalnym trybie.

Zapowiedziana zmiana podstawy programowej to konsekwencja uchwalenia w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków i wprowadzającej taki obowiązek dopiero dla siedmiolatków. Już podczas prac nad projektem tej noweli minister edukacji informowała, że do "zerówek", w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.

"Podstawa programowa wychowania przedszkolnego zostanie uzupełniona o zapisy dotyczące wiadomości i umiejętności potrzebnych do kontynuowania przez dzieci edukacji w szkole. Zmieniona podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej będzie, jak dotychczas, spójna z wymaganiami podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej dla II etapu edukacyjnego (klasy IV–VI szkoły podstawowej)" - czytamy w komunikacie resortu edukacji.

Jeśli chodzi o podstawę programową do wychowania przedszkolnego istotne zmiany - jakie zawiera roboczy projekt - dotyczą właśnie kształtowania umiejętności czytania, pisania i liczenia.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MEN przedstawiło roboczą wersję projektu podstawy programowej dla przedszkoli

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!