XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MEN odpowiada rodzicom: Każdy uczeń mieszkający za granicą może korzystać z nauki języka polskiego

MEN odpowiada rodzicom: Każdy uczeń mieszkający za granicą może korzystać z nauki języka polskiego
Resort edukacji zapewnia, że "każdy uczeń, który za granicą chce korzystać z nauczania języka polskiego, poznać kulturę, tradycje, historię Polski, ma taką możliwość". (fot. MEN)

• Każdy uczeń, który za granicą chce korzystać z nauczania języka polskiego, poznać kulturę, tradycje, historię Polski ma taką możliwość - zapewnia resort edukacji.
• W piątek o pozostawienie polonijnym dzieciom możliwości korzystania z edukacji domowej apelowali rodzice.

Resort edukacji zapewnia, że "każdy uczeń, który za granicą chce korzystać z nauczania języka polskiego, poznać kulturę, tradycje, historię Polski, ma taką możliwość".

Ministerstwo wyjaśnia, że dzieci mogą wybrać jedną z kilku możliwości spełniania obowiązku nauki. Mogą one uczęszczać do szkoły europejskiej działającej na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich, uczestniczyć w kształceniu na odległość prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji Za Granicą (ORPEG) oraz uczęszczać do szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP. Dzieci mogą także uczęszczać do szkoły działającej w systemie oświaty kraju, w którym mieszkają.

Resort wyjaśnia, że jeśli w takiej placówce nie ma możliwości uczęszczania na zajęcia z języka polskiego, dzieci za pośrednictwem ORPEG mogą mieć uzupełniający plan nauczania uwzględniający ramy programowe kształcenia uzupełniającego z języka polskiego oraz wiedzy o Polsce. Kształcenie takie jest dla rodziców ucznia nieodpłatne, koszty ponosi budżet państwa polskiego.

Czytaj też: Senat za reformą oświaty bez poprawek

"Uczestnicząc w kształceniu na odległość prowadzonym przez szkołę podstawową, gimnazjum i liceum im. Komisji Edukacji Narodowej w ORPEG, dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą mogą spełniać obowiązek szkolny i obowiązek nauki, w przypadku braku możliwości spełniania ich w kraju zamieszkania. Dzieci mogą także realizować uzupełniający plan nauczania w zakresie języka polskiego i wiedzy o Polsce, w przypadku spełniania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki w kraju zamieszkania" - informuje MEN.

Ministerstwo wyjaśnia, że kształcenie na odległość polega przede wszystkim na samokształceniu, jednocześnie nauczyciele szkół ORPEG prowadzą lekcje on-line (jedna w tygodniu z danego przedmiotu) oraz spotkania kół zainteresowań. Dzięki platformie multimedialnej, uczniowie i rodzice mają dostęp do materiałów edukacyjnych, a także bezpośredni i stały kontakt z nauczycielami.

Uczniowie czasowo przebywający za granicą (np. podróżujący), którzy nie mogą chodzić do szkół lokalnego systemu edukacji mogą realizować obowiązek szkolny poprzez szkołę ORPEG (on-line). Uczniowie realizują programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego. Korzystając z tej formy kształcenia, mają obowiązek opracowywać w ustalonych terminach pisemne prace kontrolne i raz w roku przystępować do pisemnych i ustnych egzaminów, które odbywają się w siedzibie ORPEG w Warszawie.

Uczniowie, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące w kształceniu na odległość, mogą przystąpić do egzaminu maturalnego w liceum w ORPEG.

W piątek w Warszawie członkowie "Grupy roboczej edukacji domowej ds. kontaktów z MEN" zorganizowali konferencję, na której przekonywali, że w efekcie przepisów reformujących ustrój szkolny w Polsce, dzieci mieszkające poza granicami kraju nie będą mogły rozpocząć polskiej edukacji domowej.

Wskazywali, że uniemożliwią to przepisy, w myśl których szkoła, do jakiej rodzice składają wniosek o objęcie dziecka edukacją domową, musi znajdować się na terenie województwa, w którym ono zamieszkuje. Dziecko będzie też miało obowiązek uzyskania opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MEN odpowiada rodzicom: Każdy uczeń mieszkający za granicą może korzystać z nauki języka polskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!