REKLAMA

MEN o 100 dniach: W marcu ważne zmiany w szkolnictwie

  • Autor: bad/PAP
  • 26 lutego 2016 16:25
MEN o 100 dniach: W marcu ważne zmiany w szkolnictwie Zalewska: w marcu projekt nowelizacji ustawy dot. egzaminów zewnętrznych. (fot. MEN)

W marcu do konsultacji trafi projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wprowadzający możliwość odwołania się od wyniku matury i likwidujący sprawdzian dla szóstoklasistów - zapowiedziała w piątek minister edukacji Anna Zalewska.

Informację tę podała podczas konferencji prasowej, na której podsumowywała 100 dni rządu Beaty Szydło w dziedzinie edukacji.

Zalewska poinformowała, że w projekcie noweli będą także zapisy dotyczące uszczelnienia dotacji przekazywanych dla niepublicznych placówek oświatowych.

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć odpowiedzialny za przygotowanie tego projektu przypomniał, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w projekcie będą zapisy umożliwiające maturzystom odwołanie się od wyniku egzaminu nie tylko do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, ale także do kolegium arbitrażu przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ma to być możliwe od przyszłego roku.

Kopeć podał, że wcześniej - już w tym roku - maturzysta występujący o możliwość wglądu do własnej pracy, będzie mógł ją sfotografować. Obecnie może tylko sporządzić notatki z tego wglądu.

Zapowiedziana nowelizacja ma także zlikwidować od przyszłego roku szkolnego obowiązkowy sprawdzian dla szóstoklasistów przeprowadzany w kwietniu. Uczniowie, którzy są obecnie w klasach VI szkoły podstawowej mają być ostatnim rocznikiem, który do niego przystąpi.

Zalewska poinformowała, że w projekcie znajdą się też zapisy uszczelniające przyznawanie dotacji dla niepublicznych placówek. Minister zaznaczyła, że kontrowersje szczególnie dotyczą szkół policealnych dla dorosłych. "Uszczelnienie będzie skutkowało ponad 100 mln zł oszczędności dla samorządów i 25 mln zł dla budżetu" - podała.

Minister przypomniała też najważniejsze uchwalone zmiany: zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, wprowadzenie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, likwidację tzw. godzin karcianych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA