MEN likwiduje gimnazja. Co z nauczycielami?

MEN likwiduje gimnazja. Co z nauczycielami?
Minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła zmiany, jakie czekają polski system oświaty podczas finału ogólnopolskich debat oświatowych "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana” w Toruniu (Fot. Pixabay.com)

- Musimy rozmawiać z nauczycielami i przekonać do zmian. Jednak należy ich zapewnić, że nie jest to reforma na osiem lat. Częste zmiany są dobre w cyrku, a nie w oświacie – mówi Danuta Utrata, przewodnicząca oświatowej Solidarności na Dolnym Śląsku.

Minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła zmiany, jakie czekają polski system oświaty podczas finału ogólnopolskich debat oświatowych "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana” w Toruniu. Jak twierdzi Danuta Utrata, przewodnicząca oświatowej Solidarności na Dolnym Śląsku, by dokonać rzetelnej oceny zmian, trzeba znać szczegóły projektu.

- Póki co minister edukacji przedstawiła pomysły. Pytanie, jak będą wyglądały projekty, w których będą podane szczegółowe informacje na temat zmian. Póki co nie wiemy, jak będzie wyglądała podstawa programowa – ile będzie godzin lekcyjnych w poszczególnych przedmiotach. Jeśli chcemy uniknąć zwolnień wśród kadry nauczycielskiej, musimy zwiększyć liczbę godzin w tych przedmiotach, które dotychczas były ograniczane oraz tych, które ułatwią uczniowi wejście na rynek pracy oraz rozpoczęcie studiów – ocenia Utrata.

- Liczba lat nauki pozostaje niezmienna - minister edukacji zapowiedziała wprowadzenie ośmioletniej szkoły podstawowej na dwóch poziomach i czteroletniego liceum. Pytanie jednak, czy uda się przesunąć nauczycieli szkół gimnazjalnych do ponadgimnazjalnych - mówi przedstawicielka Solidarności.

Ci z kolei, którzy zostaną zwolnieni, będą mieli do wyboru również inne opcje. - Minister edukacji podczas konferencji w Wałbrzychu przedstawiła swój plan na wykorzystanie nauczycieli z wieloma kompetencjami. Chce, by doradztwo zawodowe istniało od samego początku – już na poziomie edukacji przedszkolnej. Nauczyciele, którzy są zagrożeni wykluczeniem z zawodu, będą mogli dokształcić się i zatrudnić jako doradcy zawodowi. To jednak wiązałoby się ze zwiększeniem kosztów reformy - uważa Utrata.

Czytaj cały artykuł tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MEN likwiduje gimnazja. Co z nauczycielami?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!