XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MEN da rodzicom wybór. 1 września rodzice zdecydują czy sześciolatki pójdą do szkoły

MEN da rodzicom wybór. 1 września rodzice zdecydują czy sześciolatki pójdą do szkoły
Dzieci siedmioletnie i sześcioletnie (jeśli chcą) przyjmowane są do klasy pierwszej szkoły obwodowej z urzędu. (fot.:pixabay.com)

Od 1 września 2016 r. obowiązkiem szkolnym będą objęte tylko 7-latki, a 6-latki - jeśli taka będzie decyzja rodziców - podkreśla resort edukacji. Według posłów PO w znowelizowanej ustawie brak przepisów przejściowych, co - ich zdaniem - oznacza, że do szkół powinny pójść 6-latki.

Komunikat MEN i konferencja prasowa polityków Platformy to reakcja na wtorkowy tekst "Rzeczpospolitej", która napisała, że przepisy znoszące obowiązek szkolny sześciolatków wejdą w życie od września, tymczasem w trakcie rekrutacji do szkół będą jednak obowiązywały stare regulacje.

- Od 1 września obowiązkiem szkolnym zostaną objęte dzieci siedmioletnie. Jest problem, bo w nowelizacji ustawy o systemie oświaty nie wprowadzono przepisów przejściowych. Do końca sierpnia działają więc stare przepisy, zobowiązujące rodziców sześciolatków do zapisania ich do szkoły - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Resort edukacji przypomniał we wtorek, że rodzic dziecka siedmioletniego ma obowiązek, a sześcioletniego - ma prawo - do zapisania dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej.

- Od 1 września 2016 roku obowiązkiem szkolnym będą objęte tylko dzieci siedmioletnie, a sześciolatki - jeśli taka będzie decyzja rodziców. Zatem rodzic sześciolatka nie ma obowiązku zapisania dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej - napisano w stanowisku dostępnym na stronach internetowych MEN.

Oceń minister edukacji narodowej

Resort zwrócił ponadto uwagę, że to rodzic, a nie gmina w jego imieniu, zgłasza dziecko do szkoły.

- Dzieci siedmioletnie i sześcioletnie (jeśli chcą) przyjmowane są do klasy pierwszej szkoły obwodowej z urzędu - na podstawie zgłoszenia rodziców. Nie ma tu mowy o żadnej rekrutacji. Rekrutacja obejmuje tylko te dzieci, których rodzice wybiorą szkołę dla dziecka poza obwodem. Terminy takiej rekrutacji ustala gmina. Zatem w obowiązujących przepisach oświatowych nie ma luki. Nie ma też potrzeby wprowadzania przepisów przejściowych - podkreślał resort oświaty.

Innego zdania jest b. minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska (PO). Jej zdaniem rodzice dzieci sześcioletnich powinny jednak posłać swe dzieci do szkoły.

- W naszym odczuciu problem istnieje, dlatego że nowa ustawa cofająca obowiązek sześciolatków zaczyna obowiązywać 1 września 2016 r., a to oznacza że do 31 sierpnia 2016 r. obowiązuje stara ustawa, która bardzo jasno określa sposób rekrutacji, w związku z tym my dzisiaj w sensie prawnym jesteśmy w rygorze starej ustawy, a stara ustawa narzuca obowiązek szkolny dzieci sześcioletnim ze wszystkimi tego konsekwencjami - podkreśliła posłanka Platformy.

Przeczytaj: Wywiad z szefową MEN

Jej zdaniem oznacza to, że rodzic powinien zapisać dziecko do szkoły albo wystąpić do poradni psychologiczno-pedagogicznej o opinię, która byłaby podstawą do odroczenia obowiązku szkolnego.

Kluzik-Rostkowska oceniła, że brak przepisów przejściowych to efekt "pośpiechu" PiS przy uchwalaniu nowelizacji ustawy o oświacie.

- Gdyby ta ustawa, cofająca obowiązek szkolny dzieci sześcioletnich szła "po bożemu", czyli była rządowym projektem solidnie przygotowanym, to nie sądzę, żeby miała miejsce sytuacja, w której nagle 1 marca dziennikarze odkrywają, że jest wielka dziura, która spowoduje jeszcze większy chaos - powiedziała b. szefowa MEN.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MEN da rodzicom wybór. 1 września rodzice zdecydują czy sześciolatki pójdą do szkoły

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!