XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MEN: Będą mogły powstawać oddziały mistrzostwa sportowego w szkołach

MEN: Będą mogły powstawać oddziały mistrzostwa sportowego w szkołach
Minimalny obowiązkowy wymiar godzin zajęć sportowych w oddziałach mistrzostwa sportowego będzie wynosił co najmniej 16 godzin w tygodniu (fot.bartozyce.um.pl)

Od 1 września 2017 r. będą mogły powstawać oddziały mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych - wynika z projektu rozporządzenia regulującego działanie szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego, który MEN skierowało do konsultacji .

Zgodnie z nim, obok obecnie funkcjonujących w systemie szkół mistrzostwa sportowego i szkół sportowych oraz oddziałów sportowych w szkołach ogólnodostępnych, będzie możliwe tworzenie w szkołach ogólnodostępnych także oddziałów mistrzostwa sportowego. Warunkiem utworzenia oddziału mistrzostwa sportowego będzie - tak jak jest w przypadku szkół mistrzostwa sportowego - posiadanie obiektów lub urządzeń sportowych niezbędnych do prowadzenia szkolenia sportowego. Jednocześnie dopuszczono możliwość realizowania tego szkolenia z wykorzystaniem na podstawie umowy obiektów lub urządzeń sportowych innych jednostek.

Minimalny obowiązkowy wymiar godzin zajęć sportowych w oddziałach mistrzostwa sportowego będzie wynosił co najmniej 16 godzin w tygodniu, tak jak obecnie w szkołach mistrzostwa sportowego. W szkole sportowej i oddziale sportowym minimalny wymiar zajęć sportowych wynosi co najmniej 10 godzin w tygodniu.

W projekcie zaproponowano także przepisy, zgodnie z którymi szkolenie sportowe w szkołach i oddziałach sportowych oraz szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego ma być prowadzone na podstawie programów szkolenia, opracowanych dla poszczególnych rodzajów sportów przez polskie związki sportowe i zatwierdzone przez ministra sportu. Dotychczasowe przepisy tego nie wymagają.

W projekcie zapisano też obowiązek współpracy oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego ze związkami sportowymi, klubami sportowymi, stowarzyszeniami prowadzącymi działalność w dziedzinie kultury fizycznej lub uczelniami prowadzącymi studia wyższe na kierunku związanym z dziedziną nauk o kulturze fizycznej przy realizacji programów szkolenia sportowego. Współpraca ta ma polegać na wzajemnym udostępnianiu obiektów lub urządzeń sportowych, korzystania z opieki medycznej i zabiegów odnowy biologicznej, prowadzenia badań diagnostycznych, a także tworzenia warunków do uczestnictwa uczniów w zawodach krajowych i międzynarodowych.

W oddziałach sportowych oraz szkołach sportowych - tak jak dotychczas - pozostawiono jedynie możliwość, a nie obowiązek, realizowania programów szkolenia we współpracy ze związkami, stowarzyszeniami i uczelniami.

W projekcie rozporządzenia zachowano - również tak jak dotąd - wyszczególnienie dwóch etapów szkolenia sportowego: ukierunkowany (mający na celu ujawnienie predyspozycji i uzdolnień kwalifikujących ucznia do szkolenia w konkretnej dyscyplinie sportu) i specjalistyczny. Każdy etap realizowany jest w co najmniej trzech kolejnych klasach szkoły danego typu. Jednocześnie w projekcie zapisano, że oba etapy szkolenia mogą być realizowane we wszystkich typach szkół.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie dopuszcza możliwość prowadzenia etapu szkolenia ukierunkowanego tylko w klasach IV-VI dotychczasowych szkół podstawowych i w gimnazjach, a etapu specjalistycznego - w szkołach ponadgimnazjalnych. Wyjątkiem są dyscypliny takie jak pływanie, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, akrobatyka sportowa, łyżwiarstwo figurowe, narciarstwo alpejskie i tenis stołowy, w których ukierunkowany etap szkolenia sportowego może być realizowany już od I klasy szkoły podstawowej, a specjalistyczny - od I klasy gimnazjum.

W projekcie rozporządzenia doprecyzowano też przepisy dotyczące liczby uczniów w oddziale sportowym. Liczbą minimalną dla pierwszego roku szkolenia (w jednym lub kilku sportach) ma być 20 uczniów. Zmniejszenie liczby uczniów w kolejnych latach szkolenia ma nie powodować likwidacji ani zmiany statusu oddziału, gdyż zdaniem MEN byłoby to krzywdzące dla tych uczniów, którzy będą chcieli kontynuować szkolenie sportowe.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano również przepisy przejściowe w związku ze zmianą struktury szkół, które będą obowiązywały w roku szkolnym 2017/2018 i 2019/2020. Mają one umożliwić uczniom obecnych klas VI szkoły podstawowej realizację szkolenia sportowego. Uczniowie ci będą mogli rozpocząć szkolenie sportowe począwszy od klasy VII, które będzie kontynuowane w klasie VIII, czyli w ich przypadku szkolenie to będzie realizowane przez dwie kolejne klasy, a nie przez trzy.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2017 r. Wówczas też rozpocznie się reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół. W miejsce obecnie istniejących typów wprowadzone zostaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MEN: Będą mogły powstawać oddziały mistrzostwa sportowego w szkołach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!