Media w Sejmie. Helsińska Fundacja Praw Człowieka daje wytyczne

Media w Sejmie. Helsińska Fundacja Praw Człowieka daje wytyczne
Media w Sejmie (od stycznia 2017 r.) ponownie pracują na starych zasadach. Kierownictwo Sejmu liczy na dialog w tym temacie w najbliższych tygodniach. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) zaopiniowała reguły, które miały obowiązywać dziennikarzy w polskim Sejmie.
• Ostatecznie Marszałek Stanisław Karczewski wycofał w grudniu tę propozycję. Nie wykluczył, że wróci do niej jako do punktu wyjścia debaty w 2017 roku. 
• Przedstawione uwagi HEPC mogą być pomocne dla dziennikarzy i decydentów w kontekście planowania wszelkich zmian dotyczących pracy mediów w parlamencie.

Na stronie HFPC można przeczytać, że pozarządowa organizacja wyraża nadzieję, że przedstawione uwagi będą pomocne dla dziennikarzy i decydentów w kontekście planowania wszelkich zmian dotyczących pracy mediów w parlamencie.

- W opinii podkreślamy, że możliwość relacjonowania przez media prac parlamentu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. W związku z wagą wolności rozpowszechniania informacji o funkcjonowaniu parlamentu, wszelkie regulacje ograniczające dostęp mediów w tym zakresie muszą być przygotowane z wielką ostrożnością, tak by wybrane środki nie wykraczały poza to, co konieczne w demokratycznym państwie - tłumaczyła Dorota Głowacka, prawniczka HFPC.

Szeroko i pluralistycznie

Dla HFPC najważniejsze jest, by udało się zapewnić szeroki dostęp mediów do Sejmu, by był on możliwy dla różnych redakcji i różnych opcji światopoglądowych. Za kluczowe uznano: zapewnienie mediom szerokiej wolność poruszania się po budynkach sejmowych (w tym realny dostęp dziennikarzy do posłów), i dalej możliwość nagrywania dźwięku i obrazu, a także gwarancję rejestracji dźwięku i obrazu w czasie posiedzeń plenarnych i posiedzeń komisji.

- Niedopuszczalne w żadnym przypadku byłyby rozwiązania, które wprowadzone pod pozorem ustanowienia porządku i lepszej organizacji pracy mediów, w swej sumie doprowadziłaby do pozbawienia efektywnej możliwości uzyskania niezależnych i wiarygodnych informacji na temat pracy parlamentarzystów - dodawał na stronie Organizacji Konrad Siemaszko, także prawnik HFPC.

Przekaz audio i video w Sejmie

W opinii podkreśla się, że o tym jak powinna wyglądać współpraca na linii politycy w parlamentach a dziennikarze. W ramach orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) gwarantowane są możliwości rejestrowania obrazu i dźwięku, czy robienia zdjęć w parlamentach.

- W przypadku ograniczeń nagrywania materiałów przez dziennikarzy w parlamencie za uprawniony cel mogłoby zapewne zostać uznana ochrona prywatności parlamentarzystów w okresie sytuacji (np. w restauracji na terenie parlamentu) lub ewentualnie ochrona przez zakłóceniami porządku publicznego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Media w Sejmie. Helsińska Fundacja Praw Człowieka daje wytyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!