Marek Ast, PiS: Zaradkiewicza spotkały represje ze strony Rzeplińskiego

Marek Ast, PiS: Zaradkiewicza spotkały represje ze strony Rzeplińskiego
Marek Ast (PiS) reprezentował Sejm w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym. (fot.:youtube.com)

• Poseł Marek Ast (PiS) nazwał represjami działanie prezesa Andrzeja Rzeplińskiego wobec dyrektora Kamila Zaradkiewicza.
• Spór między prezesem Trybunału Konstytucyjnego (TK) a pracownikiem instytucji ma źródło w konflikcie konstytucyjnym. Rozbrzmiał on między TK a rządem i większością parlamentarną w grudniu 2015 roku.

Poseł Marek Ast z PiS stanął jednoznacznie po stronie dyrektora zespołu orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (TK) w jego batalii o etat z prezesem TK sędzią Andrzejem Rzeplińskim.

- Rzepliński niejednokrotnie wyrażał swoje opinie przed ogłoszeniem wyroku (przez TK - red.) - mówił w Polskim Radiu Ast w czwartek (30 czerwca). -  Wtedy było wszystko dobrze, a kiedy dyrektor Zaradkiewicz wyraził opinię niewychodzącą naprzeciw oczekiwaniom prezesa Rzeplińskiego, spotkał się z represjami, włącznie z degradacją.

W wywiadzie porannym tego dnia Zaradkiewicz podkreślał, że odwoła się od decyzji kierownictwa Trybunału. Został przesunięty z dotychczasowego stanowiska na inne. Ma być asystentem jednego z sędziów Trybunału.

Po tej informacji do prezesa Rzeplińskiego część składu orzekającego TK, który liczy 15 sędziów, wystosowała list. W korespondencji sędziowie wyrażają sprzeciw wobec sposobu traktowania Zaradkiewicza.

- Zgadzam się absolutnie ze stanowiskiem sześciu sędziów, którzy wzięli Zaradkiewicza w obronę - mówił o sprawie listu Ast.

Czytaj: 60 wyroków, tyle ma wydać do końca 2016 roku TK

Tłem całego sporu personalnego między Andrzejem Rzeplińskim a dyrektorem Zaradkiewiczem są jego, Zaradkiewicza wypowiedzi z ostatnich miesięcy. Zaradkiewicz, jako prawnik nie zgadzał się z opiniami swoich przełożonych. TK stoi na stanowisku, że nowelizacja z grudnia 2015 roku ustawy o Trybunale jest niekonstytucyjna tj. nie można w oparciu o nią funkcjonować. Sędziowie więc bazują na mocy ustawy z czerwca 2015 roku.

Inną częścią sporu jest niepowołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę trzech sędziów wybranych do TK w poprzedniej kadencji oraz nieopublikowanie przez rząd, premier Beatę Szydło wyroku TK, który ogłosił niekonstytucyjność, wspomnianej już noweli z grudnia 2015 roku.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Marek Ast, PiS: Zaradkiewicza spotkały represje ze strony Rzeplińskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!