REKLAMA

Maksymalnie 400 uchodźców na trafić do Polski w 2016 roku

  • Autor: PAP/JS
  • 12 stycznia 2016 15:29
Maksymalnie 400 uchodźców na trafić do Polski w 2016 roku Do Polski może trafić nie więcej niż 400 osób z Grecji oraz Włoch (fot.pixelio.de)

· Do Polski może trafić nie więcej niż 400 osób z Grecji oraz Włoch.
· Zobowiązania wynikają z przyjętych w 2015 r. deklaracji politycznych oraz aktów prawnych Unii Europejskiej.
· Koszty związane z relokacją uchodźców w 2016 roku oszacowano na ponad 10 mln złotych.

W 2016 roku w ramach unijnych programów relokacji uchodźców do Polski może trafić nie więcej niż 400 osób z Grecji oraz Włoch - wynika z projektu rozporządzenia rządu w sprawie relokacji cudzoziemców w 2016 roku, do którego dotarła PAP.

"Potrzeba wydania niniejszego rozporządzenia wynika z konieczności zapewnienia możliwości realizacji przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązań w zakresie relokacji z terytorium Grecji oraz Włoch cudzoziemców w sposób oczywisty wymagających ochrony międzynarodowej, co ma na celu zmniejszenie znacznej presji azylowej, pod jaką znajdują się te państwa. Powyższe zobowiązania wynikają z przyjętych w 2015 r. deklaracji politycznych oraz aktów prawnych Unii Europejskiej" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Koszty związane z relokacją uchodźców w 2016 roku oszacowano na ponad 10 mln złotych.

Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami polskiego rządu pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców - relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu - mają trafić do naszego kraju w tym roku. Docelowo Polska ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat (taką unijną decyzję o podziale uchodźców Polska zaakceptowała we wrześniu 2015 r. - PAP). Nasz kraj stoi na stanowisku, że potrzebne jest jak najszybsze wcielenie planu, który ma zabezpieczyć granice i dokonać rozróżnienia pomiędzy uchodźcami a imigrantami ekonomicznymi.

Przypominamy, że pierwsza grupa uchodźców ma trafić do Polski do końca marca. Służby już prowadzą kontrole osób, które mają przyjechać do naszego kraju.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA