Magierowski: Nie ma projektu KPRP ws. rezygnacji z kredytu mieszkaniowego

Magierowski: Nie ma projektu KPRP ws. rezygnacji z kredytu mieszkaniowego
Szef biura prasowego KPRP Marek Magierowski (fot.:youtube.com)

Opcja rezygnacji z kredytu mieszkaniowego w dowolnym momencie dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej była wśród propozycji Kancelarii Prezydenta ze stycznia i nadal jest analizowana, obecnie nie ma jednak projektu w tej kwestii - powiedział szef biura prasowego KPRP Marek Magierowski.

O tym, że Kancelaria Prezydenta chce zaproponować rozwiązanie, które umożliwi dużej grupie kredytobiorców rezygnację z kredytu mieszkaniowego w dowolnym momencie, poinformowało w piątek RMF FM. Rozwiązanie ma polegać na tym, że kredytobiorca "będzie mógł pójść do banku, oddać klucze do mieszkania i uwolnić się od reszty kredytu hipotecznego - nieważne jak wysokiego".

Według rozgłośni rozwiązanie to miałoby dotyczyć nie tylko kredytobiorców walutowych, ale także złotowych - tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji finansowej; np. osób, które nagle straciły pracę i rata kredytu zaczęła pochłaniać im zdecydowaną większość dochodów.

"Taka opcja znajdowała się wśród propozycji KPRP ze stycznia 2016 r. i nadal jest analizowana. Aktualnie nie ma jednak projektu rozwiązań prawnych w tym zakresie. Prezydent wciąż czeka na rezultaty prac Komitetu Stabilności Finansowej, który miał przedstawić konkretne propozycje dotyczące kredytów odnoszących się do walut obcych" - poinformował dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski, pytany o doniesienia radia.

Prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej zapowiedział złożenie projektu ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki". W styczniu minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński przedstawił projekt, który zakładał m.in. przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote "po sprawiedliwym kursie". Projekt odnosił się do kredytów denominowanych we wszystkich obcych walutach, nie tylko we frankach.

Projekt krytycznie oceniła Komisja Nadzoru Finansowego. Według niej jego skutki finansowe mogłyby "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy".

W Kancelarii Prezydenta powołano następnie zespół pracujący nad modyfikacją prezydenckiego projektu tzw. ustawy frankowej.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!