REKLAMA

Lista leków refundowanych: Nie brak niedociągnięć, ale nie jest źle

  • Autor: Rynekaptek.pl
  • 03 sierpnia 2016 12:37
Lista leków refundowanych: Nie brak niedociągnięć, ale nie jest źle W opublikowanym w poniedziałek (1 sierpnia) projekcie wykazu bezpłatnych leków dla osób po 75+ jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych (fot.:pixabay.com)

• W opublikowanym w poniedziałek (1 sierpnia) projekcie wykazu bezpłatnych leków dla osób po 75+ jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych.
• Choć nie brak niedociągnięć, listę pozytywnie ocenia zarówno Federacja Porozumienie Zielonogórskie, jak i Naczelna Rada Aptekarska.

W projekcie tzw. listy "S" znalazły się przede wszystkim leki związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Resort szacuje, że leki umieszczone w wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w programie „Nowy Dzień” (Polsat News, 2 sierpnia br.) zauważył, że lista "S" oczywiście nie rozwiąże wszystkich problemów seniorów, ale „wygląda dość ciekawie”.

Stwierdza, iż wbrew temu, co mówili pesymiści - że na liście znajdą się same stare i tanie leki - zawiera ona kilka nowych pozycji, „z górnej półki”, które również będą dla pacjentów bezpłatne. Zauważa, że leki będą bezpłatne w każdej aptece w Polsce, a zasada wymiany na inny zamiennik jest taka, że będzie mogła być dokonana tylko na lek bezpłatny.

- Ważne jest teraz to, że na wykazie znalazły się odpowiedniki wielu leków. Oznacza to, że aby wydać dzisiaj pacjentowi lek bezpłatny, nie będziemy musieli proponować innego leku, o tym samym składzie, ale innej nazwie, co mogłoby sprawiać kłopoty osobom starszym - powiedział Marek Tomków.

Z kolei Marek Twardowski, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie i b. wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową przyznaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że jest pozytywnie zaskoczony, że na liście są analogii długodziałającej insuliny, a także leki stosowane w chorobie zakrzepowo-zatorowej, po zawałach, w migotaniu przedsionków.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA