XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lista leków refundowanych: Nie brak niedociągnięć, ale nie jest źle

Lista leków refundowanych: Nie brak niedociągnięć, ale nie jest źle
W opublikowanym w poniedziałek (1 sierpnia) projekcie wykazu bezpłatnych leków dla osób po 75+ jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych (fot.:pixabay.com)

• W opublikowanym w poniedziałek (1 sierpnia) projekcie wykazu bezpłatnych leków dla osób po 75+ jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych.
• Choć nie brak niedociągnięć, listę pozytywnie ocenia zarówno Federacja Porozumienie Zielonogórskie, jak i Naczelna Rada Aptekarska.

W projekcie tzw. listy "S" znalazły się przede wszystkim leki związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Resort szacuje, że leki umieszczone w wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w programie „Nowy Dzień” (Polsat News, 2 sierpnia br.) zauważył, że lista "S" oczywiście nie rozwiąże wszystkich problemów seniorów, ale „wygląda dość ciekawie”.

Stwierdza, iż wbrew temu, co mówili pesymiści - że na liście znajdą się same stare i tanie leki - zawiera ona kilka nowych pozycji, „z górnej półki”, które również będą dla pacjentów bezpłatne. Zauważa, że leki będą bezpłatne w każdej aptece w Polsce, a zasada wymiany na inny zamiennik jest taka, że będzie mogła być dokonana tylko na lek bezpłatny.

- Ważne jest teraz to, że na wykazie znalazły się odpowiedniki wielu leków. Oznacza to, że aby wydać dzisiaj pacjentowi lek bezpłatny, nie będziemy musieli proponować innego leku, o tym samym składzie, ale innej nazwie, co mogłoby sprawiać kłopoty osobom starszym - powiedział Marek Tomków.

Z kolei Marek Twardowski, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie i b. wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową przyznaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że jest pozytywnie zaskoczony, że na liście są analogii długodziałającej insuliny, a także leki stosowane w chorobie zakrzepowo-zatorowej, po zawałach, w migotaniu przedsionków.

Czytaj cały tekst tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lista leków refundowanych: Nie brak niedociągnięć, ale nie jest źle

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!