Lipiński: Plan prac rządu nie przewiduje wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej

Lipiński: Plan prac rządu nie przewiduje wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej
Adam Lipiński (fot. adamlipinski.pl)

Program prac legislacyjnych rządu nie przewiduje wypowiedzenia konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji antyprzemocowej) - poinformował pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego Adam Lipiński.

Posłanki Nowoczesnej zaapelowały do rządu, aby nie wycofywał się z tzw konwencji antyprzemocowej.

"Program prac legislacyjnych rządu nie przewiduje takich działań" - powiedział Lipiński, minister, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego pytany o to, czy rząd przewiduje wypowiedzenie konwencji.

W środę "Gazeta Wyborcza" przytacza wypowiedź minister pracy Elżbiety Rafalskiej, że jest ona "za" wypowiedzeniem przez Polskę konwencji antyprzemocowej. "Byliśmy jej (konwencji) od początku przeciwni. Szereg wyrażonych w niej poglądów i rozwiązań kłóciło się z naszymi poglądami, np. zapisy związane z kulturowym widzeniem płci. Dla mnie płeć jest kategorią biologiczną, a nie kulturową" - powiedziała "GW" Rafalska. Resort sprawiedliwości - według "GW" - potwierdza, że "rozpoczął dyskusję na temat konwencji".

Posłanki Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz i Monika Rosa apelowały w środę na konferencji prasowej do rządu, aby nie wycofywał się z konwencji antyprzemocowej, aby "stanął po stronie ofiar, słabszych, a nie po stronie oprawców".

Gasiuk-Pihowicz mówiła, że PiS nie powinien mieszać ideologii w sprawę konwencji. Zaznaczyła, że konwencja została ratyfikowana przez Polskę ponad rok temu i w ciągu tego czasu "nie wydarzyło się nic z tego, co wieszczyli politycy PiS - nie doszło do redefinicji rodziny, ani do zaniku rodziny".

Po raz pierwszy Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została zaprezentowana w 2011 r. Trzy lata później weszła w życie.

W Polsce od początku budziła kontrowersje; przytaczano argumenty o jej niezgodności z konstytucją oraz o tym, że stanowi zagrożenie dla polskiej tradycji rodziny (dokument zakłada, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem oraz że przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją ani religią).

Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r. W kwietniu rząd podjął uchwałę o przedłożeniu jej do ratyfikacji i przyjął projekt ustawy. Prace Sejmu trwały do sierpnia 2014 r., ustawa została uchwalona na początku 2015 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją w marcu, a konwencję ratyfikował 13 kwietnia. Zaczęła w Polsce obowiązywać 1 sierpnia 2015 r.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Lipiński: Plan prac rządu nie przewiduje wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!