Lekcje religii nie będą finansowane z budżetu państwa? Rząd zajął stanowisko

Lekcje religii nie będą finansowane z budżetu państwa? Rząd zajął stanowisko
Projekt przedłożony przez minister edukacji narodowej, nie zyskał poparcia rządu. Rada Ministrów negatywnie oceniła zawarte w nim zmiany (fot. KPRM/twitter)

· Rząd na dzisiejszym (26 stycznia) posiedzeniu zajął się obywatelskim projektem nowelizacji o systemie oświaty.
· Projekt zakłada zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa.
· Pierwsze czytanie tego projektu ma odbyć się w tym tygodniu w Sejmie.

Rada Ministrów na dzisiejszym (26 stycznia) posiedzeniu zajmowała się m.in. obywatelskim projektem nowelizacji o systemie oświaty. Zakłada on m.in. zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Zaproponowano w nim także przyznanie prawa do decydowania o udziale w lekcjach religii w szkołach ponadgimnazjalnych wyłącznie uczniom, z pominięciem decyzji rodziców.

Projekt przedłożony przez minister edukacji narodowej, nie zyskał poparcia rządu. Rada Ministrów negatywnie oceniła zawarte w nim zmiany.

W odniesieniu do propozycji wprowadzenia zasady mówiącej o tym, że decyzja o udziale w lekcjach religii należałaby wyłącznie do uczniów, rząd podkreśla, że może to stanowić istotne naruszenie praw rodziców.

Konstytucja RP gwarantuje bowiem rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie powinno uwzględniać poziom dojrzałości dziecka, wolności jego sumienia i wyznania. Zdaniem rządu przyznanie rodzicom prawa o decydowaniu o uczestnictwie w lekcjach religii w publicznych szkołach ponadgimnazjalnych doskonale respektuje zasadę budowania właściwych relacji w rodzinie i współuczestniczenia w podejmowaniu decyzji w miarę pogłębiania dojrzałości dziecka.

Kolejna kwestia dotyczy wprowadzenia zakazu finansowania lekcji religii za środków publicznych.

Według rządu finansowanie zajęć z religii przez kościoły lub inne związki wyznaniowe, czyli praktycznie przez rodziców, którzy są członkami tych wspólnot religijnych, byłoby naruszeniem dwóch zasad konstytucyjnych: wolności religii i bezpłatności nauki.

Art. 53 ust. 4 Konstytucji mówi o tym, że religia kościoła czy związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole. Z tego względu wprowadzenie odpłatności za uczestnictwo w nauczaniu religii, organizowanej w szkole publicznej, mogłoby być odbierane jako naruszanie zagwarantowanej wolności religii.

Przyjęcie negatywnego stanowiska wobec projektu rekomendowała rządowi minister Anna Zalewska. Szefowa MEN na antenie RMF FM mówiła w poniedziałek (25 stycznia), że standardem w Unii Europejskiej jest utrzymywanie lekcji religii z budżetu państwa. - W większości krajów europejskich religia jest finansowana z budżetu państwa - zaznaczyła. W ocenie minister obywatelski projekt ustawy zachęca do łamania konstytucji i Kodeksu pracy; jest również niezgodny z konkordatem.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!