XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lekarzy i pielęgniarek brakuje, a dzisiaj obchodzą swoje święto

Lekarzy i pielęgniarek brakuje, a dzisiaj obchodzą swoje święto
Limity przyjęć na studia medyczne zwiększone, ale co z tego, skoro większość młodych i tak chce wyjechać za granicę? (fot. pixabay.com)

• 7 kwietnia 1948 r. powstała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W rocznicę jej powstania, obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia.
• Jeśli chodzi o polską służbę zdrowia – cierpi ona na deficyt specjalistów, który plasuje ją w ogonie Europy, jeśli chodzi o liczbę lekarzy i pielęgniarek. Na tysiąc mieszkańców przypada 2,2 lekarza i 5,4 pielęgniarki.
• Trzeba jednak pamiętać, że służba zdrowia to nie tylko lekarze i pielęgniarki, również ok. 100 tys. innych pracowników, m.in.: dietetyków, fizjoterapeutów, masażystów, pracowników farmacji, ratowników medycznych czy pracowników szpitalnej administracji.

Sytuacja kadrowa w polskiej służbie zdrowia nie jest ciekawa. Już dziś brakuje lekarzy praktycznie w każdej specjalizacji. Zdecydowanie za mało jest również pielęgniarek. Jak wynika z danych Naczelnej Izby Lekarskiej, obecnie na tysiąc mieszkańców przypada 2,2 lekarzy i 5,4 pielęgniarki. Jesteśmy w ogonie Europy. Dla porównania – jeśli chodzi o lekarzy – w Grecji na tysiąc mieszkańców przypada 6,6 lekarza, w Niemczech (kraju, który cierpi na duży deficyt lekarzy i chce zatrudnić dwa roczniki absolwentów polskich uczelni) – 4,1 lekarza; w Czechach na tysiąc mieszkańców przypada 3,4; a w Rosji – 3,6 lekarza.

Również liczba pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców Polski (5,4) jest jedną z najniższych w Europie. W Czechach wskaźnik ten wynosi 8,1; w Niemczech - 11,3, a w Szwajcarii - ponad 16. Nie dość, że młodych adeptów kierunków lekarskich jakoś specjalnie nie przybywa – w ciągu ostatnich 10 lat studia medyczne kończyło rocznie ok. 2,5 tys. lekarzy – to jeszcze obecna kadra medyczna się starzeje.

- Liczba lekarzy powyżej 60. roku życia przekroczyła już w Polsce 24 proc. Średni wiek ginekologa położnika to 56 lat. Wchodzimy zatem w etap, w którym za niedługo nie tylko nie będzie nas miał kto leczyć, ale też nie będzie komu kształcić przyszłych specjalistów – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Więcej na stronach portalu PulsHR.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Lekarzy i pielęgniarek brakuje, a dzisiaj obchodzą swoje święto

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!