Łapiński o ustawach KRS i SN: warunki, o których mówił prezydent zostały spełnione

Łapiński o ustawach KRS i SN: warunki, o których mówił prezydent zostały spełnione
Wszystkie te rzeczy, na których zależało prezydentowi zostały spełnione - mówi Krzysztof Łapiński. Fot. KPRP

Warunki, o których mówił pan prezydent Andrzej Duda odnośnie ustaw o KRS i SN zostały spełnione - mówił w niedzielę w Radiu Zet rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

- Jeśli się przyglądamy tym ustawom, to te warunki, o których mówił pan prezydent zostały spełnione - mówił Łapiński. Wyjaśniał, że po wprowadzeniu poprawek do projektu ustaw "nie ma dzisiaj tak, że to prokurator generalny decyduje, który sędzia przejdzie w stan spoczynku w Sądzie Najwyższym". - Jest skarga nadzwyczajna, są ławnicy w Sądzie Najwyższym, jest Izba Dyscyplinarna, jest zachowana zasada multipartyjności wyboru Krajowej Rady Sądownictwa - dodał.

Przypomniał, że "nawet w ostatnim momencie wpadła poprawka wcześniej zgłaszana o tym, że prokuratorzy mogą zgłaszać kandydatów do KRS". - Wszystkie te rzeczy, na których zależało prezydentowi zostały spełnione. Zobaczymy - jeszcze prace senackie i na koniec decyzja prezydenta - mówił rzecznik prezydenta.

W piątek Sejm uchwalił dwie ustawy wprowadzające zmiany w funkcjonowaniu KRS i SN.

Czytaj więcej: Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRS

Sejm uchwalił nową ustawę o SN

Ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje również przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

Przyjęte poprawki PiS stanowią, że przy badaniu skargi nadzwyczajnej SN mógłby zaskarżone orzeczenie sądu uchylić nie tylko w całości, ale i w części. Skargi nie można wnosić od orzeczeń sądów administracyjnych. Prezydent będzie określał regulamin SN, po zasięgnięciu opinii Kolegium SN - która nie byłaby potrzebna przy wydawaniu pierwszego regulaminu. Ławnicy będą dostawać nieco ponad 200 zł za dzień pełnienia obowiązków - stanowi inna przyjęta poprawka PiS.

Nowela ustawy o KRS m.in. wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm; dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku klinczu głosowano by na tę samą listę, a o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów. 

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Łapiński o ustawach KRS i SN: warunki, o których mówił prezydent zostały spełnione

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!