Kwota wolna od podatku: Nowoczesna oskarża PiS o "naruszenie kontraktu z wyborcami"

Kwota wolna od podatku: Nowoczesna oskarża PiS o "naruszenie kontraktu z wyborcami"
fot.pixabay

Projekt PiS, utrzymujący na dotychczasowym poziomie kwotę wolną od podatku, łamie obietnice wyborcze i stanowi naruszenie kontraktu partii rządzącej z wyborcami - mówili posłowie Nowoczesnej.

Złożony w Sejmie przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zakłada zachowanie dotychczasowych zasad obliczania kwoty wolnej od podatku w 2017 r. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku zapowiadane jest od 1 stycznia 2018 r.; obecnie wynosi ona 3091 zł.

Zdaniem polityków Nowoczesnej projekt PiS oznacza złamanie obietnicy danej przez PiS w kampanii oraz powtórzonej przez premier Beatę Szydło w sejmowym expose.

"Premier w swoim expose powiedziała, że podpisała z Polakami kontrakt, kontrakt, który zostanie rozliczony (...) po pierwszych stu dniach tego rządu" - zauważył na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie Krzysztof Truskolaski. W związku z niespełnieniem obietnic - dodał - "uważam, że ten kontrakt powinniśmy rozwiązać".

"Jesteśmy jako posłowie postawieni w sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni zagłosować za odrzuceniem tego projektu w pierwszym czytaniu" - wtórował mu Witold Zembaczyński.

Jak zaznaczył, jeśli projektu PiS odrzucić się nie uda, posłowie Nowoczesnej będą próbować "naprawiać go poprzez poprawki" i doprowadzić do tego, by "kwota wolna przekroczyła 8 tys. w przyszłym roku - żeby wypełnić w całości zalecenia Trybunału Konstytucyjnego, ale przede wszystkim, żeby dać ulgę najbiedniejszym Polakom".

Zembaczyński wskazał jednocześnie, że w podkomisji ds. budżetu znajduje się "zamrożony" projekt Nowoczesnej, który przewiduje podwyższenie kwoty wolnej od podatku i - jego zdaniem - jest "przemyślany, kompleksowy i dobrze napisany".

W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, "w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". TK w sentencji wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.

Podczas konferencji posłowie Nowoczesnej odnieśli się również do rządowego projektu noweli ustawy o VAT, którym Sejm ma się zająć w piątek. Proponowane przepisy zakładają m.in. utrzymanie do końca 2018 r. dotychczasowych stawek podatku VAT: 8 i 23 proc., obok obowiązującej stawki 5 proc. Głównym celem nowelizacji jest uszczelnienie poboru VAT.

Jak oceniła w piątek (4 listopada) wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna), rządowy projekt "wprowadza (...) trochę dobrych zmian, ale niestety złych jest jeszcze więcej". Skrytykowała m.in. utrzymanie podwyższonych w 2011 r. stawek VAT.

"Nie ma już kryzysu, gospodarka ma się dobrze, a mimo to rząd chce dalej wyciągać poprzez VAT te pieniądze z kieszeni Polaków" - mówiła posłanka. "Ten jeden proc. podwyższonego VAT-u na poszczególne stawki płacimy codziennie przy swoich zakupach" - dodała.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kwota wolna od podatku: Nowoczesna oskarża PiS o "naruszenie kontraktu z wyborcami"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!