Kto w Polsce dzieli sędziów na swoich i nie swoich?

Kto w Polsce dzieli sędziów na swoich i nie swoich?
Adam Strzembosz jest krytycznie nastawiony do większości decyzji podejmowanych przez Andrzeja Dudę w materii polskiego wymiaru sprawiedliwości. (fot.:youtube.com)

• Adam Strzembosz przypomina, że w 2007 roku też prezydent, wówczas Lech Kaczyński, odmówił powołania części sędziów przedstawionych mu przez Krajową Radę Sądownictwa (KRS).
• Prawnika niepokoi możliwość wejścia tego rozwiązania w powszechną praktykę.

Prawnik, profesor i były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz komentował dla "Gazety Wyborczej" decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który odmówił awansu sędziowskiego dla dziesięciu nazwisk, które przedłożyła mu Krajowa Rada Sądownictwa (KRS).

Prawnik od dłuższego czasu jest bardzo krytyczny wobec poczynań prezydenta. Krytykował go, między innymi za przyjmowanie ślubowania od wybranych w grudniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, czy za podpisywanie ustawy o Trybunale autorstwa PiS.

O ostatnich działaniach Andrzeja Dudy mówił:

- Praktyka nadania sobie przez prezydenta uprawnień do selekcji kandydatów na sędziów przedstawionych przez KRS miała już miejsce. Zrobił to śp. Lech Kaczyński w 2007 r.

- W świetle Konstytucji, która w tej części była opracowana przy Okrągłym Stole z udziałem wielu działaczy późniejszego PiS, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, uprawnienia prezydenta przy powoływaniu sędziów miały sprowadzać się do pewnej godnościowej celebracji przydającej powagi samemu aktowi nominacji i sędziowskiej profesji.

Czytaj: Urzędnik Kancelarii Prezydenta RP uznał, że to do główny państwa należy decyzja czy i jakich sędziów powołać

Prawnik przypomina, że to KRS jest ciałem referującym i selekcjonującym kandydatów. - Chodziło o to, by pozbawić władzę wykonawczą wszelkich możliwości manipulowania sędziami - argumentuje autorytet prawniczy.

Mówił jeszcze:

- Informacja, że na poziomie urzędu prezydenta dochodzi do selekcji sędziów na "swoich" i "nie swoich", będzie dla sędziów ostrzeżeniem, że "niewłaściwe" orzekanie może złamać ich karierę sędziowską. Jeśli się taki precedens przyjmie, to niewykluczone, że będzie z niego korzystał kolejny prezydent - uważa Strzembosz .

Sędziowie, których Andrzej Duda odrzucił podejmowali decyzje w sprawach dotyczących działaczy PiS.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kto w Polsce dzieli sędziów na swoich i nie swoich?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!