XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KRS podtrzymuje negatywną ocenę ustawy o sądach powszechnych

KRS podtrzymuje negatywną ocenę ustawy o sądach powszechnych
Polacy w obronie przed ustawami sądowymi PiS i rządu palili świece. Ustawa o USP jest jedyną z trzech ustaw, którą podpisał prezydent. (fot.:pixabay.com)

KRS podtrzymuje negatywną ocenę zmian wprowadzanych nowelą o ustroju sądów powszechnych (USP) i apeluje do "podmiotów posiadających prawo inicjatywy ustawodawczej" o przedstawienie propozycji, które spowodują, że jej zapisy będą zgodne z konstytucją

Nowelizacja czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Ma to nastąpić - jak wynika z wykazu ustaw oczekujących - jeszcze w piątek. To jedyna z trzech regulacji dotyczących reformy sądownictwa, którą podpisał prezydent. Dwie inne - ustawę o SN i nowelę o KRS zawetował.

Nowela ustawy o ustroju sądów powszechnych jest krytycznie oceniania nie tylko przez środowiska prawnicze, ale też przez opozycję, organizacje pozarządowe i RPO. Odniosła się do niej również Komisja Europejska.

Do noweli odniosła się też w piątek ponownie Krajowa Rada Sądownictwa.

- W celu zapewnienia zgodności przepisów regulujących funkcjonowanie sądownictwa z Konstytucją RP, konieczne są zmiany w treści znowelizowanych przepisów - wskazała w przesłanym PAP oświadczeniu. Nadmieniła, że zmiany te powinny m.in. dotyczyć przywrócenia organom samorządu sędziowskiego realnego udziału w procedurze powoływania i odwoływania prezesów sądów, również w okresie przejściowym.

- Ponadto, nie do zaakceptowania jest uzależnienie pozostania w czynnej służbie przez sędziów, którzy osiągnęli wiek uprawniający do przejścia w stan spoczynku, od zgody ministra Sprawiedliwości, a rozwiązanie polegające na obowiązku przejścia w stan spoczynku przez kobiety sprawujące urząd sędziego po osiągnięciu 60. roku życia, nosi znamiona dyskryminacji ze względu na płeć - dodano.

Podpisana przez prezydenta nowela Usp zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz m.in. wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom. Nowelizacja odstępuje od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów. Zakłada też - dla wzmocnienia nadzoru zewnętrznego sprawowanego przez ministra - odstąpienie od zasady powoływania prezesa sądu rejonowego przez prezesa sądu apelacyjnego z zastosowaniem procedury opiniowania kandydata - na rzecz powołania go przez ministra.

Z kolei przepis przejściowy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, bez zachowania wymogów określonych w przepisach. Przez pół roku ma też istnieć możliwość dokonania przez prezesów przeglądu stanowisk funkcyjnych w sądach, czyli m.in. przewodniczących wydziałów.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: KRS podtrzymuje negatywną ocenę ustawy o sądach powszechnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!