Konstytucjonalista: pytania Komorowskiego i Dudy nie są materią referendalną

Konstytucjonalista: pytania Komorowskiego i Dudy nie są materią referendalną
Polska konstytucja stanowi, że "w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe". Fot. Fotolia

Ani pytania zgłoszone do referendum przez Bronisława Komorowskiego, ani te, które proponuje Andrzej Duda nie są "materią referendalną" - mówi PAP konstytucjonalista dr Ryszard Balicki. "Po to utrzymujemy parlamentarzystów, aby mieli odwagę podejmować decyzje" - dodaje.

"Każda z tych spraw, które zostały zgłoszone i przez prezydenta Komorowskiego i teraz są podnoszone przez prezydenta Dudę - one oczywiście są istotne dla znacznych, czasami nawet bardzo znacznych rzesz społeczeństwa, ale jednak moim zdaniem to nie są sprawy, które mają ten charakter istotnych spraw o szczególnych znaczeniu. To nie jest materia referendalna mimo wszystko - mówi PAP Balicki.

Polska konstytucja stanowi, że "w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe".

Ekspert podkreśla, że referendum w naszym systemie powinno być "czymś naprawdę nadzwyczajnym". "Powinno być ogłaszane w sprawach, które w rzeczywistości, bardzo realnie i bezpośrednio dotyczyć będą wszystkich obywateli. Niewątpliwie taką kwestia było przyjęcie konstytucji, taką kwestią było wstąpienie do Unii Europejskiej. To są decyzje o fundamentalnym znaczeniu dla państwa, dotyczą nas wszystkich. Przesądzają na kolejne lata o losach państwa polskiego" - mówi Balicki.

Podkreśla też, że polski system sprawowania władzy jest systemem parlamentarnym, a nie demokracją bezpośrednią. "My nie jesteśmy krajem, który funkcjonuje na podobnych zasadach, jak Szwajcaria. Po to wybieramy naszych przedstawicieli, aby oni podejmowali decyzje" - podkreśla.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył w telewizyjnym orędziu, że zwraca się do Senatu z wnioskiem, by w dniu wyborów 25 października pod ogólnokrajowe referendum poddać kwestie: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrony Lasów Państwowych.

Andrzej Duda poinformował też, że nie odwoła referendum zarządzonego na dzień 6 września. Podkreślił, że zdecydował się uszanować wolę poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego popartą decyzją Senatu.

6 września Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konstytucjonalista: pytania Komorowskiego i Dudy nie są materią referendalną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!