XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kongres Kultury jeszcze w tym roku: przeciwko ksenofobii, pogardzie i nienawiści

Kongres Kultury jeszcze w tym roku: przeciwko ksenofobii, pogardzie i nienawiści
Kongrs Kultury Polskiej z 2009 roku (fot.biurofestiwalowe.pl)

• Ludzie kultury - plastycy, pisarze, dramaturdzy, muzycy - planują zorganizowanie IV Kongresu Kultury w październiku tego roku w Warszawie.
• W manifeście zapowiadającym Kongres podkreślono, że jego uczestnicy mają "wspólnie sprzeciwić się ksenofobii, pogardzie i nienawiści".

Kongres Kultury 2016 zwołują artyści, twórcy, kuratorzy, producenci i animatorzy kultury, wydawcy, dziennikarze, edukatorzy, naukowcy, działacze społeczni i uczestnicy kultury.

Będzie to czwarty kongres w najnowszej historii Polski - pierwszy odbył się w 1981 roku, brutalnie przerwany wprowadzeniem stanu wojennego, drugi u progu nowego milenium, w grudniu 2000 roku, trzeci, będący próbą podsumowania dwudziestu lat polskiej wolności i próbą wytyczenia miejsca kultury w życiu publicznym w dzisiejszej Polsce, miał miejsce w 2009 roku.

Obywatele Kultury

Edwin Bendyk przypomniał podczas wtorkowego spotkania na Skwerze Wolnego Słowa, że poprzedni Kongres Kultury, który odbył się w 2009 roku w Krakowie, doprowadził m.in. do powstania Ruchu "Obywatele Kultury" i Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych. Efektem ich działań był Pakt dla Kultury podpisany z rządem w maju 2011 r.

Wśród inicjatorów kolejnego Kongresu Kultury, który ma się odbyć w październiku tego roku w Warszawie, są m.in. reżyserzy filmowi i teatralni Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski i Borys Lankosz oraz teatralni, Krystian Lupa, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, Maja Kleczewska i Paweł Łysak, artyści sztuk wizualnych Julita Wójcik, Katarzyna Kozyra i Mirosław Bałka, pisarze Andrzej Stasiuk, Jacek Dehnel i Sylwia Chutnik, muzycy i kompozytorzy Kora Sipowicz i Krzysztof Knittel, profesorowie Maria Poprzęcka, Andrzej Mencwel i Przemysław Czapliński oraz ponad 200 innych reprezentantów polskiej kultury.

W poczuciu dramatyzmu chwili

"W poczuciu dramatyzmu chwili, zatrwożeni językiem nienawiści i pogardy, narastaniem ksenofobii i aktów przemocy z powodów różnic kulturowych, religijnych i rasowych, świadomi głębokich wstrząsów, jakich doświadcza życie społeczne i sfera publiczna nie tylko w Polsce, w obronie wolności i praw apelujemy o wsparcie idei zwołania Kongresu Kultury, o wzięcie udziału w całej Polsce w przygotowaniach Kongresu i w samym Kongresie, który odbędzie się w Warszawie w dniach 7-9 października 2016 roku" - podkreślono w manifeście zapowiadającym październikowy Kongres.

"W czasach przełomów i zmian kultura jest źródłem sensu i narzędziem rozumienia rzeczywistości. To kultura umożliwia tworzenie wspólnot i społeczności. Jest najpełniejszym wyrazem możliwości i godności jednostki. Jeśli chcesz, by Kongres odpowiedział na pytanie: "Jaka Polska?", a nie: "Czyja Polska?" - podpisz się pod naszym wezwaniem i weź udział w Kongresie Kultury!"- zaapelowano.

Otwarte zbieranie podpisów pod wezwaniem do Kongresu rozpocznie się we wtorek 25 maja o godz. 12.00 pod adresem www.kongreskultury2016.pl.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kongres Kultury jeszcze w tym roku: przeciwko ksenofobii, pogardzie i nienawiści

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!