XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Komisja Wenecka rozmawiała z organizacjami pozarządowymi

Komisja Wenecka rozmawiała z organizacjami pozarządowymi
Nowelizacja ustawy o policji budzi zastrzeżenia ze względu proponowane zmiany dotyczące m.in. zasady inwigilacji.(Fot. : pixabay.com)

• Pozarządowcy wskazywali wady nowelizacji ustawy o policji.
• Komisja przygotowuje opinię w sprawie tej nowelizacji na prośbę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
• Delegacja Komisji ma jeszcze rozmawiać m.in. z przedstawicielami Prokuratury Krajowej, MSWiA, Sejmu i Senatu, Rzecznikiem Praw Obywatelskich i ministrem koordynatorem służb specjalnych.

Spotkaniem z organizacjami pozarządowymi delegacja Komisji Weneckiej zakończyła w czwartek (28.04) pierwszy dzień warszawskich rozmów w sprawie nowelizacji ustawy o policji, zmieniającej m.in. zasady inwigilacji.

Zdaniem Wojciecha Klickiego z Fundacji Panoptykon widać, że delegacja Komisji jest dobrze przygotowana do oceny nowelizacji.

- Zwracaliśmy uwagę na niezgodność noweli z wyrokiem TK z 2014 r., gdyż naszym zdaniem kontrola pozyskiwania przez służby danych telekomunikacyjnych jest fasadowa - powiedział PAP Klicki. Dodał, że wskazywano na wady przewidzianej w noweli następczej kontroli sądowej sięgania po te dane - że nie jest to weryfikacja każdego zapytania, lecz tylko sucha statystyka. W spotkaniu uczestniczyli też reprezentanci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W czwartek delegacja Komisji przeprowadziła rozmowy z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej oraz w resorcie sprawiedliwości. W piątek delegacja ma rozmawiać z przedstawicielami Prokuratury Krajowej, ministrem koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, przedstawicielami MSWiA, Sejmu i Senatu, a także z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

Sekretarz Komisji Thomas Markert mówił, że członkowie delegacji chcą poznać punkty widzenia wszystkich stron i w pełni zrozumieć, jak nowe prawo funkcjonuje. Komisja przygotowuje opinię w sprawie tej nowelizacji na prośbę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; stanowisko ma zostać przyjęte na najbliższej sesji plenarnej Komisji 10-11 czerwca.

Jest to już druga w ciągu kilku miesięcy wizyta w Polsce delegacji Komisji - organu doradczego RE. Tematem lutowej, która odbywała się na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, była nowela ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Tym razem delegacja nie przyjechała na zaproszenie MSZ.

Przygotowana przez posłów PiS nowela w sumie kilkunastu ustaw regulujących zasady inwigilacji, która jest tematem rozmów KW w Warszawie, była wykonaniem wyroku TK z lipca 2014 r. TK uznał wtedy za niekonstytucyjne część zasad pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej.

Na mocy noweli sądy dostały prawo kontroli post factum pozyskiwania przez służby danych telekomunikacyjnych, pocztowych i internetowych. Uprawnione organy raz na pół roku będą przekazywały do sądu odpowiednie sprawozdania. Sąd mógłby zapoznać się z materiałami uzasadniającymi udostępnienie danych. Zdaniem krytyków noweli, ta sądowa kontrola nie będzie realna, bo będzie się odbywała na podstawie ogólnych sprawozdań, a sąd będzie mógł, ale nie będzie musiał, weryfikować, czy dane pobrano zasadnie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Wenecka rozmawiała z organizacjami pozarządowymi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!