REKLAMA

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt wydatków kancelarii Senatu na Polonię

  • Autor: PAP/JS
  • 22 lipca 2016 11:33
Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt wydatków kancelarii Senatu na Polonię Senat chce przeznaczyć 75 mln zł na opiekę nad Polonią (fot. Senat/twitter)

• Senacka komisja spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą jednogłośnie przyjęła w głosowaniu pozytywną opinię wobec projektu budżetu kancelarii Senatu na 2017 r. w części dotyczącej opieki nad Polonią.
• Senat chce przeznaczyć na ten cel 75 mln zł.

Środki z tej części budżetu mają być przeznaczone na dotacje celowe dla organizacji i środowisk polonijnych, realizowane przez fundacje (40,5 mln zł), stowarzyszenia (33 mln 750 tys. zł) i inne podmioty pozarządowe (750 tys. zł).

Oprócz tego - jak zapowiedział na posiedzeniu komisji spraw emigracji i łączności z Polakami szef kancelarii Senatu Jakub Kowalski - Senat na bieżące cele związane ze współpracą marszałka, komisji oraz poszczególnych senatorów ze środowiskami polonijnymi planuje wydać 1 mln 390 tys. zł. Chodzi m.in. o na organizowanie "spotkań, konferencji, konsultacji i seminariów z przedstawicielami Polonii mających na celu współpracę wsparcie i aktywizację środowisk Polonijnych oraz monitorowanie kondycji diaspory polskiej w różnych regionach świata".

Kowalski podkreślił, że ostateczny podział środków zostanie przyjęty przez kancelarię po określeniu przez prezydium Senatu kierunków i priorytetów działania Izby na rzecz Polonii i Polaków za granicą w 2017 r. "Przed tymi decyzjami nie można mówić o szczegółach i konkretnych kierunkach" - zaznaczył.

Czytaj też: Prezes IPN: Moim celem jest przywrócenie misji Instytutu

Przedstawiając na posiedzeniu komisji projekt budżetu na opiekę nad Polonią szef kancelarii Senatu zwrócił ponadto uwagę, że przyjęcie propozycji dot. poziomu środków przeznaczonych na opiekę nad Polonią w 2017 r. oznaczałoby wzrost tej kwoty o 47,9 proc. w porównaniu z tą, która została przeniesiona z budżetu MSZ do budżetu kancelarii Senatu w 2016 r. Byłby to zarazem powrót do kwoty, jaką na cele polonijne miał w swojej dyspozycji Senat w 2011 r., przed przeniesieniem opieki nad Polonią do MSZ.

"Będzie - przy różnych ograniczeniach budżetowych (...) - wielkim sukcesem, jeżeli my osiągniemy 75 mln i to przejdzie, bo to jest (na razie tylko) nasz wniosek (...). Zwiększenie naszego budżetu (...) (oznacza, że) naprawdę bardzo dużo moglibyśmy zrobić w stosunku do tego, co mamy dzisiaj" - oceniła przewodnicząca komisji Janina Sagatowska (PiS).

Senat sprawował pieczę nad Polonią od 1989 r.; w 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Obecnie środki te wracają do dyspozycji Senatu - w 2016 r. są wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, od 2017 r. ma nimi zarządzać Senat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA