REKLAMA

Komisja: Nastolatki powinni móc obserwować pracę sądów administracyjnych

  • Autor: PAP/JS
  • 14 września 2016 18:57
Komisja: Nastolatki powinni móc obserwować pracę sądów administracyjnych (fot. Sejm/twitter)

• Osoby, które skończą 13 lat powinny móc uczestniczyć w postępowaniu przed sądami administracyjnymi - uznała sejmowa komisja ds. petycji.
• Petycję w tej sprawie, złożoną przez nastolatka, poparł Rzecznik Praw Dziecka.

Podczas posiedzenia członkowie komisji ocenili, że osoby małoletnie, które ukończyły 13. rok życia, powinny mieć możliwość uczestniczenia, za zgodą sądu, w posiedzeniu jawnym. Posłowie przyjęli rekomendację o podjęciu inicjatywy legislacyjnej - nowelizacji w tym zakresie Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Celem złożonej w kwietniu petycji jest umożliwienie małoletnim udziału w charakterze publiczności na posiedzeniach jawnych w sądach administracyjnych. Obecnie nie mogą oni obserwować przebiegu posiedzenia, o ile nie są stroną lub nie zostaną wezwani przez sąd.

- Wiele spraw ważnych dla społeczności rozstrzyga się w sądach administracyjnych, które kształtują sytuację prawną w postępowaniach dot. działania administracji publicznej. Jest prawem człowieka, czyli też osoby małoletniej, wiedzieć jak działa władza i uzyskiwać własne poglądy na wszelkie tematy. Jest to część prawa do posiadania opinii - przekonywał autor petycji nastoletni Tymon Radzik.

Wskazał także, że udział w posiedzeniu jawnym ma walory edukacyjne i przystosowuje młodych ludzi do czynnego udziału w życiu publicznym. - Nie ma innego miejsca, gdzie można bliżej spotkać i zobaczyć sprawiedliwość, niż sąd - zaznaczył.

Czytaj też: Politycy podzieleni w sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

Postulat zgłoszony w petycji poparła posłanka Magdalena Kochan (PO). Powołując się na opinię Biura Analiz Sejmowych, zwróciła uwagę, że zarówno kodeks postępowania cywilnego, jak i kodeks karny dopuszczają możliwość udziału osób powyżej 13. roku życia w rozprawach, a sądy administracyjne - nawet za zgodą sędziego - nie mogą dopuścić do obserwowania przebiegu procesu przez osoby niepełnoletnie.

Dyrektor Bartosz Sowier z biura Rzecznika Praw Dziecka zwrócił uwagę, że zgodnie z Konwencją o prawach dziecka, państwa powinny zapewnić dzieciom prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów i do wypowiadania się w każdym postępowaniu sądowym lub administracyjnym, które ich dotyczy. Ponadto prawo do swobodnej wypowiedzi zawiera swobodę poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji.

- Pozbawienie osoby małoletniej możliwości uczestniczenia w jawnym posiedzeniu sądu nie znajduje uzasadnienia i stanowić może naruszenie norm prawnych wyrażonych w Konwencji o prawach dziecka oraz norm konstytucyjnych - ocenia rzecznik.

Po podjęciu decyzji przez komisję, Kochan poinformowała posłów, że petycja w tej sprawie została zgłoszona także do komisji senackiej. Zadecydowano więc, że przed przystąpieniem do prac sekretariat komisji sejmowej sprawdzi, czy Senat nie rozpoczął już prac nad taką inicjatywą

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA