Komisja ds. reprywatyzacji, Kempa: Chcemy, żeby prace były jawne

Komisja ds. reprywatyzacji, Kempa: Chcemy, żeby prace były jawne
Ministerstwo Sprawiedliwości chce pozbawić anonimowości osoby, które skorzystały, często nielegalnie, na dzikiej reprywatyzacji. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Beata Kempa, szefowa KPRM za cel nowej inicjatywy reprywatyzacyjnej rządu i PiS uważa wyrównanie krzywd wyrządzonych w wyniku reprywatyzacji.
• Polityk zapowiedziała, że prace komisji będą jawne.
• Kempa nie udzieliła jednak dokładnych informacji o składzie komisji weryfikacyjnej.
• Wedle słów wiceministra Patryka Jakiego, komisja będzie miała trzy możliwe drogi postępowania wobec decyzji reprywatyzacyjnych w całym kraju.

W środę (19 października) szefowa KPRM Beata Kempa na antenie TVP sprecyzowała założenia nowego reprywatyzacyjnego pomysłu PiS. Przypomnijmy, że dzień wcześniej lider partii, jak i minister Zbigniew Ziobro i wiceminister Patryk Jaki zapowiedzieli powstanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

- Sprawiedliwości musi stać się zadość - powiedziała Kempa w TVP polityk prawicy akcentując, jak wiele niesprawiedliwych decyzji jest wynikiem reprywatyzacji, np. eksmisje lokatorów odzyskanych kamienic. - Ci, którzy ucierpieli na dzikiej reprywatyzacji muszą poczuć sprawiedliwość - dodała Kempa.

Szefowa KPRM powiedziała także, że rząd liczy na jawność prac nowego, zapowiedzianego ciała.- Bardzo ważne jest to, kto jest przewodniczącym takiej komisji - kontynuowała Kempa. - To on decyduje o tempie pracy i organizacji.

Polityk nie wskazała jednak, kto będzie należał do komisji, ani kto będzie jej przewodniczącym.

Czytaj: Sondaż o największych błędach PiS. Co irytuje Polaków?

Komisja weryfikacyjna i jej trzy możliwe działania

Patryk Jaki podczas konferencji we wtorek (18 października) precyzował, jakie będą działania komisji weryfikacyjnej. Stwierdził, że kluczem do skutecznego działania tego ciała jest jawność postępowań i odbieranie przez komisję anonimowości osób, które na reprywatyzacji nielegalnie skorzystały.

Komisja będzie wydawać trzy decyzje. Będzie mogła: uznać decyzję innych organów (np. samorządu Warszawy) za zgodną z prawem albo będzie mogła uznać taką decyzję za niezgodną z prawem i wówczas skorygować wpisy w księgach wieczystych. Po trzecie będzie mogła uznać decyzję reprywatyzacyjną za nieprawidłową, ale jeśli nieruchomość znajduje się już u strony trzeciej, komisja skupi się na szukaniu beneficjenta. - Wtedy komisja będzie odnosić swoje działania do pierwotnego nabywcy - precyzował Jaki.

Pomysł reprywatyzacyjny PiS skrytykowała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, nazywając propozycje PiS "teatrem politycznym".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!