Kolejne zmiany w oświacie. Trwają konsultacje

Kolejne zmiany w oświacie. Trwają konsultacje
Projekt przygotowany w Ministerstwie Edukacji Narodowej został w środę (16 marca) skierowany do konsultacji uzgodnień międzyresortowych i konsultacji zewnętrznych (fot. men.gov.pl)

• Skierowany do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty nie tylko likwiduje sprawdzian dla szóstoklasistów, ale wychodzi naprzeciw oczekiwaniom maturzystów, dając im możliwość odwołania się od wyniku matury - uważa minister edukacji Anna Zalewska.
• Projekt przygotowany w Ministerstwie Edukacji Narodowej został w środę (16 marca) skierowany do konsultacji uzgodnień międzyresortowych i konsultacji zewnętrznych.

Zgodnie z projektem od roku szkolnego 2016/2017 zlikwidowany ma być ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klas VI szkół podstawowych. Oznacza to, że tegoroczni szóstoklasiści są ostatnim rocznikiem, który w tym roku w kwietniu przystąpi do sprawdzianu.

"Projekt nie tylko mówi o końcu testów po VI klasie, ale mówi o czymś bardzo ważnym na co czekali maturzyści (…). Powszechne było wołanie o możliwość odwołania od wyniku matury. Mamy więc arbitraż. Będzie można odwołać się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej" - mówiła Zalewska podczas briefingu w Sejmie.

W projekcie zaproponowano by od 2017 r. maturzyści mieli możliwość odwołania się od ustalonego przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

Analogiczne prawo mają mieć też osoby przystępujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, jeśli chodzi o wynik z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Kolegium ma składać się z doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów, specjalizujących się w danej dziedzinie nauki.

Środki na organizację komisji arbitrażu pochodzić będą z likwidacji sprawdzianu dla szóstoklasistów.

Zgodnie z projektem jeszcze w tym roku szkolnym osoby przestępujące do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie będą mogły wykonywać fotografię swojej pracy egzaminacyjnej podczas dokonywania wglądu. Prawo to, od roku szkolnego 2016/2017 r., będzie przysługiwało również uczniom przystępującym do sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego. Obecnie można tylko sporządzać notatki z wglądu do pracy.

Czytaj też: Sejm zlikwidował tzw. godziny karciane

"W XXI wieku, kiedy młody człowiek ma telefon wszędzie i zawsze, stanie w kolejce po to by przepisać ręcznie odpowiedzi ze swojego własnego arkusza i organizacja tegoż kontrolowania i przepisywania, która była kosztowna i pracochłonna, wydaje się być absurdalna. Zrobienie zdjęcia arkusza skróci czas na właściwe wykorzystanie czasu pracy pracowników okręgowych komisji egzaminacyjnych" - mówiła Zalewska.

Projekt zawiera także nowe regulacje dotyczące kształcenia uczniów przybywających z zagranicy. M.in. zawiera doprecyzowanie katalogu jednostek samorządu terytorialnego zobowiązanych do zapewnienia dodatkowej bezpłatnej nauki języka polskiego uczniom przybywającym z zagranicy oraz daje możliwości wskazania uczniowi przybywającemu z zagranicy, jako miejsca realizacji obowiązku szkolnego, szkoły innej niż ta, w obwodzie której uczeń mieszka. Doprecyzowane jest też upoważnienie dla ministra edukacji do wydania rozporządzenia w zakresie dostosowania form i metod kształcenia do potrzeb osób niebędących obywatelami polskimi i obywateli polskich, którzy uczyli się za granicą.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kolejne zmiany w oświacie. Trwają konsultacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!