Kluby parlamentarne sceptycznie o propozycji Ujazdowskiego dot. TK

Kluby parlamentarne sceptycznie o propozycji Ujazdowskiego dot. TK
Kluby parlamentarne sceptycznie oceniają propozycję europosła PiS Kazimierza Ujazdowskiego dot. TK (fot.:Adrian Grycuk/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

• Kluby parlamentarne sceptycznie oceniają propozycję europosła PiS Kazimierza Ujazdowskiego dot. TK.
• Zdaniem PiS przeczy ona obecnemu stanowi prawnemu, według PO, Nowoczesnej i PSL - jest niezgodna z konstytucją.
• Kukiz'15 uważa, że proponowane przez nich rozwiązanie jest lepsze.

Europoseł proponuje kompromis ws. Trybunału Konstytucyjnego: dopuszczenie do orzekania trzech sędziów powołanych przez obecny Sejm i zadeklarowanie przez strony konfliktu, że sędziowie wybrani jesienią ub. roku obejmą wakaty po tych, którzy kończą kadencję w najbliższym czasie. Ujazdowski w poniedziałek rano poinformował, że przedstawił swoją propozycję prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu w miniony piątek i - jak mówił - ma wrażenie, że prezes PiS "też myśli o rozwiązaniu kompromisowym i ma dobrą wolę".

Od propozycji Ujazdowskiego dystansował się w poniedziałek Jacek Sasin (PiS). "Ta propozycja - tak rozumiem pana Ujazdowskiego - miałaby zmierzać w stronę rozwiązania kryzysu politycznego, który jest wokół TK, ale wkracza ona z drugiej strony także w rozwiązania prawne. A jeśli chodzi o stronę prawną funkcjonowania dziś TK, to tutaj kompromisu żadnego być nie może" - powiedział poseł PiS dziennikarzom w Sejmie. Według niego te kwestie są "rozstrzygnięte i prawnie oczywiste".

"Nie potwierdzam tego, żeby to była propozycja, która została zaakceptowana przez prezesa Kaczyńskiego, czy też PiS" - dodał polityk.

Pytany, po co w takim razie taki pomysł, Sasin powiedział, że to "autorska propozycja", do której Ujazdowski ma prawo, i o której można dyskutować. Według Sasina obecnie "obowiązuje" pomysł przedstawiony przez Jarosława Kaczyńskiego i premier Beatę Szydło dot. nowego trybu wyboru sędziów TK. Chodzi o to, by opozycja wybierała 8 z 15 sędziów Trybunału. "Powinniśmy iść w kierunku zmian konstytucyjnych, które umożliwiłyby inną konstrukcję wyboru sędziów TK z pełnym zagwarantowaniem praw opozycji i pluralizmu poglądów" - ocenił.

Sasin był też proszony o komentarz do tego, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wycofał z TK krytyczną wobec noweli ustawy o Trybunale autorstwa PiS opinię b. prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i złożył wniosek o odroczenie rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia TK o 14 dni. Trybunał miał na nim zająć się właśnie tą nowelą. Swój wniosek minister uzasadniał "czasem potrzebnym do zajęcia stanowiska w sprawie". Mimo wniosku prezes TK Andrzej Rzepliński postanowił nie odraczać zaplanowanej rozprawy.

Według Sasina nie można traktować posiedzenia TK "jako formalnego", zatem reprezentacja na nim Sejmu "nie jest konieczna i pożądana". "To posiedzenie w takim kształcie ignoruje całkowicie stan prawny, jaki dziś mamy, czyli ustawę regulującą tryb pracy TK" - mówił. Przypomniał, że przyjęte przez Sejm tej kadencji przepisy zakładają, że TK rozpatruje sprawy w kolejności wpływu, w gronie co najmniej 13 sędziów i większością 2/3 głosów. "Wszystkie te zasady prawne przewodniczący TK zamierza złamać" - powiedział polityk PiS.

"To, co słyszymy dziś z ust pana Rzeplińskiego stoi w rażącej sprzeczności z postanowieniami tej ustawy. W związku z tym to spotkanie nie będzie miało żadnej mocy prawnej" - dodał Sasin. Zaznaczył, że według niego trudno w tej sytuacji w ogóle mówić o wyroku Trybunału.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kluby parlamentarne sceptycznie o propozycji Ujazdowskiego dot. TK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!