XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE ma wnioskować o dodatkowe informacje z Polski ws. Puszczy

KE ma wnioskować o dodatkowe informacje z Polski ws. Puszczy
KE zarzuca polskim władzom, że pozwalając na zwiększoną wycinkę w Puszczy Białowieskiej, naruszyły art. 6 i 12 dyrektywy siedliskowej oraz art. 5 dyrektywy ptasiej (fot. pixabay.com)

Komisja Europejska nie podjęła jeszcze decyzji, czy zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie na Polskę kar w związku wycinką w Puszczy Białowieskiej. Analizujemy sprawę - powiedziało źródło w Brukseli.

20 października Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował, że Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej (z wyjątkiem działań bezwzględnie koniecznych do zapewnienia bezpieczeństwa). Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

Władze w Warszawie dostały wówczas 15 dni na przesłanie do Komisji Europejskiej pisma, w którym miały być informacje o środkach, jakie zostały podjęte, by wypełnić to postanowienie TSUE. Rząd przesłał do Brukseli dokument w wyznaczonym terminie.

Jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. środowiska Enrico Brivio, pismo cały czas jest analizowane i żadna decyzja w związku z nim nie została jeszcze podjęta. Radio RMF FM podało wcześniej, że Komisja Europejska wstrzymuje się z wysłaniem wniosku o - sięgające 100 tysięcy euro dziennie - kary dla Polski w związku z wycinką w Puszczy Białowieskiej.

Rozmówca w Brukseli powiedział, że Komisja zamierza zwrócić się do polskich władz o dodatkowe wyjaśnienia. Nie sprecyzował jednak, czego dokładnie mają one dotyczyć. "Naszym celem nie jest karanie Polski, tylko doprowadzenie do tego, żeby stosowała prawo i decyzje Trybunału" - powiedział anonimowy rozmówca.

Minister środowiska Jan Szyszko zapewniał podczas niedawnej rozprawy przed TSUE w Luksemburgu, że w sprawie Puszczy Białowieskiej Polska działa zgodnie z prawem. Z kolei zdaniem ekologów, naruszenie prawa poprzez dopuszczenie większej wycinki w Puszczy Białowieskiej jest ewidentne, ponieważ nie przeprowadzono oceny jej wpływu na środowisko.

KE zarzuca polskim władzom, że pozwalając na zwiększoną wycinkę w Puszczy Białowieskiej, naruszyły art. 6 i 12 dyrektywy siedliskowej oraz art. 5 dyrektywy ptasiej. Obie te dyrektywy stanowią podstawę Natury 2000.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE ma wnioskować o dodatkowe informacje z Polski ws. Puszczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!