KBW o konsultacjach społecznych w sprawie kart wyborczych

KBW o konsultacjach społecznych w sprawie kart wyborczych
Nowe karty raczej nie pojawią się podczas wyborów samorządowych w roku 2018. (fot. www.premier.gov.pl)

• Krajowe Biuro Wyborcze wydłuża czas na zgłaszanie się przez chcących wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących wyglądu kart do głosowania.
• Jak powiedziała w piątek (28.10) szefowa KBW Beata Tokaj w pierwszym terminie zgłosiło się ponad 20 osób.
• Wcześniej zastrzeżenia dotyczące zbyt krótkich terminów zgłaszania się do udziału w konsultacjach zgłosiła Fundacja im. Stefana Batorego.

KBW 29 listopada chce zapytać ekspertów i wyborców, w tym osoby z niepełnosprawnościami, o najbardziej czytelny wzór karty do głosowania. Chce też rozmawiać o możliwości dostosowania ich do potrzeb wyborców z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności.

Szef KBW powiedziała, że wydłużony zostanie czas, kiedy można zgłaszać się do udziału w konsultacjach społecznych. Jak wynika z komunikatu PKW, będzie można to zrobić dzwoniąc pod numer telefonu KBW: 22 695 26 65 w dniach 7-8 listopada w godzinach 12-15; na numer 22 695 26 41 w dodatkowym terminie 9-10 listopada w godzinach 9-15. Tokaj dodała, że w pierwszym terminie: 24-25 października do udziału w konsultacjach zgłosiło się ponad 20 osób.

Zastrzeżenia dotyczące zbyt krótkich terminów zgłaszania się do udziału w konsultacjach zgłosiła Fundacja im. Stefana Batorego.

Szef KBW powiedziała, że przedstawiciele tej fundacji zostali zaproszeni na spotkanie, aby wcześniej omówić założenia i oczekiwania dotyczące konsultacji społecznych.

Tokaj podkreśliła, że konsultacje społeczne będą miały formę otwartego spotkania z udziałem mediów, parlamentarzystów zajmujących się problematyką wyborczą, osób zajmujących się zmianami w Kodeksie wyborczym, specjalistów z dziedziny współpracy z osobami niepełnosprawnymi, organizacjami pozarządowymi.

Uczestnicy konsultacji otrzymają kilka wzorów kart m.in. płachty w różnych formatach, czyli karty z wypisanymi na jednej stronie listami kandydatów wszystkich komitetów wyborczych, oraz broszury. Do płacht i broszur przygotowane będą także nakładki brajlowskie.

- Osoby, które będą brały udział w konsultacjach, będą mogły sprawdzić, jak im się głosuje na kartach tzw. płachtach, jak im się głosuje za pomocą książeczki - dodała szef KBW. Uczestnicy konsultacji mogą przedstawiać własne propozycje - mówiła Tokaj.

Przedstawiony zostanie też wynik testu przeprowadzonego w kilku szkołach ponadgimnazjalnych, który ma sprawdzić, czy instrukcja głosowania, która znajduje się na karcie do głosowania, jest zrozumiała dla wyborców - powiedziała szef KBW.

- Konsultacje społeczne są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych, w tym Fundacji im. Stefana Batorego - mówiła w czwartek Tokaj.

Dyskusja o kształcie kart wyborczych ożyła po wyborach samorządowych w 2014 r. Wówczas krytykowano użytą w tych wyborach kartę wyborczą w formie książeczki, która - zdaniem niektórych ekspertów m.in. Fundacji im. Stefana Batorego - przyczyniła się do większej liczby głosów nieważnych. Fundacja uważa, że słuszne są postulaty, by dotychczasową w wyborach samorządowych broszurę zastąpiła np. karta większego formatu, czyli tzw. płachta.

Szef KBW podkreśla, że nie widzi przeszkód, by propozycję wyłonioną w ramach konsultacji, wdrożyć. Oceniła jednak, że raczej nie ma szans, by ewentualna nowa karta do głosowania obowiązywała już podczas najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r.

KBW do udziału w konsultacjach zaprasza osoby pełnoletnie, które były uprawnione do udziału w wyborach powszechnych przeprowadzonych w 2015 r.; w szczególności osoby z niepełnosprawnościami.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała w piątek w komunikacie, że w konsultacjach wezmą udział m.in. przedstawiciele parlamentu oraz instytucji państwowych i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym karta do głosowania jest jedną kartką zadrukowaną jednostronnie. W przypadku, gdy takie wykonanie karty powodowałoby znaczne trudności w posługiwaniu się nią, PKW może zdecydować, że karta będzie miała formę broszury. Wówczas na pierwszej kartce musi znaleźć się informacja o sposobie głosowania, a na drugiej - spis treści karty.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KBW o konsultacjach społecznych w sprawie kart wyborczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!