XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kazimierz Michał Ujazdowski o kandydaturze Tuska i Saryusza-Wolskiego: "Małostkowy spór"

Kazimierz Michał Ujazdowski o kandydaturze Tuska i Saryusza-Wolskiego: "Małostkowy spór"
Kazimierz Michał Ujazdowski ocenił, że spór o Tuska w Radzie szkodzi Polsce i pokazuje asertywność, z której nic dla kraju nie wynika. (fot. youtube.com)

• W ocenie byłego polityka PiS Kazimierza Michała Ujazdowskiego toczący się "małostkowy" spór szkodzi Polsce w Unii.
• - Dzieje się podział Unii na kilka kręgów i gdyby rząd był dojrzały, to trwałaby ofensywa Polski a głosu Rzeczpospolitej nie słychać - mówił we wtorek (7 marca) polityk.
• W szerszej ocenie dyplomacji Polski polityk zaznaczył, że dostrzega asertywność, ale jednocześnie nic dla kraju z niej nie wynika.

Europejskie roszady na stanowiskach zainteresowały Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Były polityk PiS, europoseł komentował sytuację i rozwój wypadków ostatnich dni we wtorek (7 lutego). Podkreślał, że w ocenie polityki europejskiej, zderzają się dwa sposoby patrzenia na kontynent. Donald Tusk, piastując stanowisko szefa Rady Europejskiej, wnosił element środkowoeuropejski do unijnej układanki.

- Oni mają inną wrażliwość - mówił o politykach zachodnich pytany w "TOK FM" Ujazdowski. - Tusk ma wrażliwość środkowoeuropejską. Podważenie jego kandydatury (przez PiS) może otworzyć drogę dla kogoś, kto będzie reprezentował starą Europę - zasugerował scenariusz, w którym Polska traci stanowisko piastowane przez Tuska. Mówi się podobno o kandydacie z Irlandii, choć nazwisko nie pada. Wspominano też w ostatnich tygodniach o prezydencie Francji - Francoisie Hollandzie.

Polska traci na całym zagraniu z byłym europosłem PO

Co też irytuje Ujazdowskiego, to postępujące w Europie niezrozumienie sytuacji w Polsce. - To gra powodowana małostkowością - mówił jeszcze o sporze Tusk-Kaczyński polityk. Jego ostatnią odsłoną ma być proponowanie na miejsce Tuska Jacka Saryusza-Wolskiego.

Na cytat z Pawła Zalewskiego, który padł na stronach wtorkowego (7 lutego) "Super Expressu"  Ujazdowski podtrzymał swoje stanowisko. Zalewski ocenił, że start Saryusza-Wolskiego to nie przypadek. PiS tym zagraniem chce doprowadzić do Unii dwóch prędkości, bo jest to "na rękę" dla rządu i PiS w kraju.

Czytaj też: Problemy Donalda Tuska

- Polska polityka jest zablokowana tym małostkowym sporem - ostrzegał przed takim spojrzeniem na sprawy Ujazdowski. - Dzieje się podział Unii na kilka kręgów i gdyby rząd był dojrzały, to trwałaby ofensywa Polski a głosu Rzeczpospolitej nie słychać.

Za rację stanu kraju Ujazdowski uważa dbanie o tzw. szeroką unię, w której nie ma podziałów, zamiast tego jest solidarność wobec partnerów wschodnich (Gruzja, Ukraina). - Taki głos powinien być słyszalny, a nie jest. Nasze ryzyko polega na izolacji, która nam grozi - konkludował tę myśl.

Asertywność, z której nic nie wynika

W szerszej ocenie działania polskiej dyplomacji Ujazdowski obawia się, że trwa rozchwianie. - Polska polityka bardzo trudno łapie balans - mówił jeszcze pytany w "TOK FM".  - Gdy powinna być zbalansowana. Dzisiaj jest asertywność bez zdolności poruszania się po scenie Unii - kończył.

Za przykład tego rozchwiania podał fakt, że nawet w tak kluczowym gronie jak Grupa Wyszehradzka (V4) nie udało się wypracować poparcia dla europosła Jacka Saryusza-Wolskiego.

Rozstrzygnięcia w drugiej połowie tygodnia

W czwartek (9 lutego) Rada Europejska spotka się w Brukseli na szczycie UE. To spotkanie może zaowocować wyborem następnego szefa Rady. Donald Tusk liczy na przedłużenie jego kadencji o kolejne dwa i pół roku. Taką deklarację złożył na Malcie w czasie poprzedniego (nieformalnego) spotkania Rady.

Polski rząd nie popiera Donalda Tuska, co więcej - komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości w weekend (5 marca) wydał jasną decyzję o niepopieraniu przez Polskę jego starań.

Czytaj też: Były prezydent nie jest zadowolony z sytuacji politycznej

Z wszelkich innych informacji i źródeł zagranicznych wynika, że Tusk ma poparcie szeregu innych krajów Unii, w tym najprawdopodobniej Berlina. Popiera go na pewni Europejska Partia Ludowa (EPP), z ramienia której został w 2014 roku powołany na to stanowisko, jako lider PO.

Politycy, niedawni koledzy Jacka Saryusza-Wolskiego ostro oceniają postawę jaką zaprezentował swoją zgodą na uderzenie w Donalda Tuska. Poniżej wpis byłego komisarza UE, obecnie europosła PO, Janusza Lewandowskiego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kazimierz Michał Ujazdowski o kandydaturze Tuska i Saryusza-Wolskiego: "Małostkowy spór"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!