Karczewski: Ustawą o repatriacji naprawimy błędy przeszłości

Karczewski: Ustawą o repatriacji naprawimy błędy przeszłości
Karczewski powiedział, że Senat zaczyna prace nad podziałem środków przeznaczonych na pieczę nad Polonią na poszczególne przedsięwzięcia (fot. Sławomir Kaczorek/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

• Kończą się prace nad projektem ustawy o repatriacji, która ma "naprawić błędy przeszłości" - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
• "Musimy pomyśleć, co zrobić, żeby Polacy na Wschodzie, którzy chcą wrócić do Polski, mogli to zrobić"- podkreślił.

Marszałek Senatu otworzył konferencję "Polskie dziedzictwo duchowe i kulturowe na Wschodzie w 1050. rocznicę Chrztu Polski". Jak zaznaczył pomysłodawcą konferencji był wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

Karczewski podziękował uczestnikom konferencji za zaangażowanie się w "sprawę Polaków, Polonii, języka polskiego, Kościoła, tego wszystkiego, co nazywamy naszym wielkim dziedzictwem narodowym, o które chcemy dbać, zabiegać i które chcemy pielęgnować".

Podkreślił, że 1050. rocznica przyjęcia przez Polskę chrztu jest niezwykle istotna i ważna. "Ważna dlatego, że to nasz fundament, że to nasze wielkie dziedzictwo, również dlatego, że udało nam się zorganizować te uroczystości i zorganizować ten rok inaczej niż 50 lat temu, spłacamy dług wdzięczności w stosunku do państwa" - mówił.

Karczewski nawiązał również do swojej wizyty w Kazachstanie, w trakcie której spotkał się z polską społecznością. "Musimy pomyśleć, co zrobić, żeby ci, którzy czują się jeszcze Polakami i będą chcieli wrócić, przyjechać do Polski, żeby mogli to zrobić" - powiedział.

Czytaj też: Karczewski: Mam nadzieję, że w 2018 r. będą wspólne obchody Święta Niepodległości

"Kończymy już ustawę o repatriacji, mamy nadzieję, że ona niedługo zacznie działać i też naprawimy błędy przeszłości, to zaniedbanie w stosunku do Polaków mieszkających w Kazachstanie i daleko od nas" - dodał.

Jak ocenił marszałek Senatu, państwo polskie nie potrafiło rozwiązać problemu repatriantów na Wschodzie. "Niemcy potrafili, Niemcy sprowadzili do siebie 800 tysięcy, my nie potrafiliśmy zrobić tego w stosunku do kilkunastu a może kilkudziesięciu tysięcy, może nam się uda" - zaznaczył.

Założenia nowej ustawy repatriacyjnej rząd przedstawił w styczniu. Według zapowiedzi projektowana ustawa będzie dotyczyć osób zamieszkujących azjatycką część byłego ZSRR. Pierwszeństwo w powrocie mają mieć osoby represjonowane i ich potomkowie. Repatriacją objęci byliby również małżonkowie i dzieci tych osób. Repatrianci mogliby powrócić na dotychczasowych zasadach (czyli na zaproszenie przez samorząd) oraz w formie pomocy organizowanej przez władze centralne (repatrianci mieliby mieć zapewnione pół roku w ośrodku pobytu, zapewniony kolejny rok utrzymania i wynajem mieszkania).

Karczewski powiedział też, że Senat zaczyna prace nad podziałem środków przeznaczonych na pieczę nad Polonią na poszczególne przedsięwzięcia; poinformował, że planuje zakończenie tego procesu do 8-9 stycznia 2017 r.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak zaznaczył natomiast, że podczas swoich licznych wizyt na Wschodzie mógł zapoznać się z tym, "jak wielki jest wkład Kościoła katolickiego na Wschodzie, jak wiele zrobiono po 1991 r., jak bardzo dramatyczne były też lata czasów sowieckich i to nie tylko te po 1939 r.".

"Mamy tę świadomość, że Kościół katolicki na Wschodzie przetrwał dzięki Polakom, mamy świadomość, że Polacy przetrwali na Wschodzie dzięki Kościołowi katolickiemu" - mówił wiceszef MSZ.

Ocenił, że konferencja będzie "okazją do refleksji nad tą niezwykłą, nierozerwalną symbiozą i nad wyzwaniami, które są dzisiaj". Wśród tych wyzwań wymienił m.in. pogodzenie "powszechności Kościoła katolickiego" z prawem każdego do wyznawania "swojej wiary, wiary ojców, w swoim języku".

Dziedziczak podkreślił, że rząd PiS dostrzega jak istotnym tematem jest polskie dziedzictwo kulturowe i duchowe na Wschodzie oraz docenia "wielki wkład Kościoła katolickiego na Wschodzie oraz opiekę nad naszymi rodakami".

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Karczewski: Ustawą o repatriacji naprawimy błędy przeszłości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!