Karczewski apeluje do ministra zdrowia o wstrzymanie się ważnymi decyzjami

O wstrzymanie się z decyzjami ws. programu finansowania in vitro oraz ws. odłączenia od Centrum Onkologii jego oddziału w Gliwicach zaapelował w piątek do ministra zdrowia prof. Mariana Zembali wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef sztabu PiS.

"Chciałem wyrazić swoje oburzenie i zdziwienie, że pan minister w ostatnich dniach swojego urzędowania podejmuje tak ważne decyzje. (...) To są dwie decyzje bardzo nieprzemyślane, bardzo złe i bardzo niedobrze, że zostały podjęte w końcówce urzędowania i rządu i pana ministra" - podkreślił Karczewski.

Na początku września premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że program, w ramach którego refundowane jest leczenie niepłodności metodą in vitro zostanie przedłużony o kolejne trzy lata. Obecna edycja programu kończy się w czerwcu przyszłego roku. Następna ma zostać dostosowana do zapisów ustawy o leczeniu niepłodności, która wchodzi w życie z początkiem listopada. Według zapowiedzi rzecznika prasowego resortu zdrowia Krzysztofa Bąka, minister ma podjąć decyzję ws. programu w poniedziałek.

"Jeśli chodzi o procedurę in vitro, to pan minister doskonale wie i rząd doskonale wie, że te przepisy obowiązują aż do czerwca. Więc ta decyzja pana ministra jest bardzo przedwczesna, niepotrzebna i zła. Już pan prezydent Andrzej Duda na początku apelował do rządu, aby nie podejmować ważnych decyzji w końcówce urzędowania" - zaznaczył Karczewski.

Z kolei projekt rozporządzenia dotyczący gliwickiego oddziału Centrum Onkologii jest obecnie konsultowany; resort zdrowia planuje, że przepisy te wejdą w życie 6 listopada. Chodzi o odłączenie placówki w Gliwicach, która obecnie jest oddziałem stołecznego Centrum Onkologii-Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie i utworzenie w oparciu o nią Śląskiego Instytutu Onkologii. Jednocześnie trwają prace nad rozporządzeniem, które połączy Centrum Onkologii z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii w jeden Narodowy Instytut Onkologii i Hematologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Karczewski przypomniał, że Instytut Onkologii w Gliwicach został utworzony "wiele, wiele lat temu przez Radę Ministrów". "I na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów ma być podjęta decyzja o odłączeniu tego instytutu, co spowoduje bardzo duże perturbacje nie tylko naukowe, ale również - i przede wszystkim - dla pacjentów" - zaznaczył senator.

"Jeśli nie podjęto decyzji jeszcze i nie podpisano decyzji o odłączeniu Instytutu Onkologii w Gliwicach od Centrum Onkologii, to również się zwracamy do Rady Ministrów, do pana ministra Mariana Zembali o powstrzymanie się od podejmowania tak ważnych decyzji" - zaapelował polityk PiS.

Plany dotyczące instytutów onkologicznych budzą kontrowersje m.in. w środowisku lekarzy i pacjentów. W związku z tymi planami w poniedziałek ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii odwołany został prof. Krzysztof Warzocha; we wtorek z funkcji szefa oddziału w Gliwicach zrezygnował prof. Bogusław Maciejewski. Prof. Warzocha sprzeciwiał się odłączeniu gliwickiego oddziału i sposobowi procedowania nad reorganizacją. Zwolennikiem zmian był z kolei prof. Maciejewski.

Kierownicy klinik warszawskich instytutów opowiadają się za ich połączeniem, jednak krytykują plany oddzielenia placówki w Gliwicach. Ich zdaniem "propozycje wydzielenia oddziału w Gliwicach godzą w interes znanych i cenionych państwowych osób prawnych, a także budzą podejrzenie działania na szkodę instytutów i stanowią przejaw lekceważenia wniosków dyrekcji, rad naukowych i związków zawodowych".

Centrum Onkologii zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów w 1951 r. Instytut ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe – w Gliwicach i w Krakowie.

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Karczewski apeluje do ministra zdrowia o wstrzymanie się ważnymi decyzjami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!