XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kancelarii Prezydenta chce wspomóc polską edukację za granicami kraju

Kancelarii Prezydenta chce wspomóc polską edukację za granicami kraju
Szef gabinetu prezydenta uważa, że obecnie podtrzymywanie polskości na obczyźnie jest trudniejsze niż w przeszłości, ponieważ Polonia jest dziś bardziej rozproszona (fot.flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

Rozwiązania mające wzmocnić polską szkołę, nauczycieli i uczniów poza granicami kraju zapowiada szef gabinetu prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski. Mówi, że konkrety mogą być znane w pierwszym półroczu 2016 r.

- W Kancelarii Prezydenta bardzo często spotykamy się z pytaniami: co z edukacją, która jest skierowana do najmłodszych rodaków mieszkających poza granicami Polski? - powiedział Kwiatkowski, który jako prezydencki minister odpowiada za Biuro ds. Kontaktu z Polakami za Granicą. Podkreślił, że sprawa wzmocnienia pozycji polskiego nauczyciela i ucznia poza granicami Polski to często także temat spotkań prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Duda z Polonią podczas wyjazdów zagranicznych.

- I my w Biurze ds. Kontaktu z Polakami za Granicą nad takimi rozwiązaniami pracujemy. Mam nadzieję, że już w pierwszym półroczu przyszłego roku będziemy w stanie w przedstawić konkretne rozwiązania wzmacniające polską szkołę, nauczyciela, ucznia, by pokazać, że oni też mogą liczyć na więcej niż dzisiaj ze strony Polski - powiedział prezydencki minister. Ocenił, że podtrzymywanie polskości to jedno z większych wyzwań, które stoi przed władzami Polski.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest edukacja najmłodszych i jak musimy o najmłodszych dbać, wspierając nauczycieli i rodziców - zaznaczył Kwiatkowski. Podkreślił, że edukacja i wychowanie w polskości poza granicami Polski jest dużo trudniejsze niż w kraju.

- To wymaga poświęcenia wolnego czasu i przez rodziców i przez dzieci. Zamiast oddawać się odpoczynkowi, te dzieci chodzą w dzień wolny do polskiej szkoły, by uczyć się polskiego języka, historii, religii, po to, by w tej polskości wzrastać - zaznaczył.

Szef gabinetu prezydenta uważa, że obecnie podtrzymywanie polskości na obczyźnie jest trudniejsze niż w przeszłości, ponieważ Polonia jest dziś bardziej rozproszona, mieszka na dużo większym terenie niż to było kiedyś.

- Chociaż nadal grupuje się wokół kościołów i szkół, które często znajdują się obok siebie - dodał.

Pytany o koncepcję współpracy z Polakami za granicą w kierowanym przez siebie Biurze ds. Kontaktów z Polakami za Granicą, Kwiatkowski powiedział, że w nowym roku budżetowym planowany jest cykl wydarzeń polonijnych.

- Jeśli by się udało te zamierzania realizować, to na pewno będziemy mieli na te pomysły środki, tego jestem absolutnie pewien - zaznaczył.

Do wyzwań zaliczył aktywizowanie młodych przedstawicieli Polonii, by w przyszłości przejęli odpowiedzialność za organizacje polonijne, a także zróżnicowanie działań, by odpowiadały one potrzebom konkretnych grup Polaków w różnych częściach świata. Kwiatkowski podkreślił, że politykę Biura chce realizować w oparciu o współpracę ze środowiskami polonijnymi i polskimi za granicą, w tym m.in. reaktywowaną Radą Polonii Świata, która skupia: organizacje działające w poszczególnych krajach oraz wyspecjalizowane w danej problematyce np. ponadkrajowe organizacje oświatowe.

- Priorytetem jest Wschód, lecz oczywiście nie zapominamy o Polakach mieszkających i pracujących w pozostałych częściach świata - powiedział Kwiatkowski. Podkreślił w tym kontekście, że konieczne jest po pierwsze przygotowanie skutecznych rozwiązań, które pozwolą na dokończenie procesu repatriacji Polaków mieszkających w byłych krajach ZSRR.

Ponadto według niego potrzebne są też zmiany w ustawie o Karcie Polaka, a także rozwiązanie pozwalające na efektywne i szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych, takich jak ewakuacja Polaków z Mariupola.

- Uważam, że to obowiązek państwa, by wyciągnąć rękę do tych rodaków ze Wschodu, którzy chcą do Polski wrócić - podkreślił Kwiatkowski.

Kwiatkowski poinformował, że do Biura ds. Kontaktów z Polakami za Granicą tygodniowo wpływa nawet kilkaset listów. Piszą je Polacy przebywający za granicą, ale także - w ich imieniu - bliscy mieszkający w Polsce.

Powstanie biura ds. kontaktu z Polakami za granicą zapowiedział w sierpniu, dzień po zaprzysiężeniu prezydent Andrzej Duda. Prezydent mówił wówczas, że biuro ma się zajmować Polakami na całym świecie.

- Takie jest moje zamierzenie, byśmy te kontakty zintensyfikowali, byśmy w tym zakresie współpracowali - mam nadzieję, że będzie to współdziałanie aktywne - z ministrem spraw zagranicznych - powiedział wówczas prezydent.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kancelarii Prezydenta chce wspomóc polską edukację za granicami kraju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!