XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jest nowe prawo o zgromadzeniach

Jest nowe prawo o zgromadzeniach
Ustawa o zgromadzeniach podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo o zgromadzeniach. Zupełnie nowa regulacja określa zasady organizowania zgromadzeń, marszów, a także tzw. zgromadzeń spontanicznych.

Ustawa uwzględnia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z września 2014 r., w którym część przepisów dotychczasowej ustawy uznano za niekonstytucyjne.

Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Prawo o zgromadzeniach to regulacja, która w sposób kompleksowy i spójny reguluje zasady i tryb organizowania oraz odbywania zgromadzeń, ze szczególnym uwzględnieniem standardów konstytucyjnych, a także międzynarodowych, w tym praw gwarantowanych przez Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Nowa ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 września 2014 r. oraz wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 maja 2007 r.

Obywatele mają prawo do pokojowych zgromadzeń

Ustawa wprowadza takie warunki organizowania i odbywania zgromadzeń, które z jednej strony pozwolą na pełne i efektywne korzystanie przez obywateli oraz inne podmioty z konstytucyjnej wolności organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Z drugiej natomiast zagwarantują m.in. bezpieczeństwo uczestnikom zgromadzenia i osobom postronnym, a także zapewnią ochronę porządku publicznego.

Zgodnie z ustawową definicją zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.

Uproszczona procedura

Dzięki nowym rozwiązaniom wprowadzono trzy rodzaje zgromadzeń publicznych - zwykłe, uproszczone oraz zgromadzenie spontaniczne. W pierwszym przypadku zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia kierowane jest do gminy. Istotną nowością jest wprowadzenie w tym trybie sądowej procedury odwoławczej od decyzji o zakazie zgromadzeń i o rozwiązaniu zgromadzeń. Właściwy w tym zakresie będzie sąd okręgowy. Takie rozwiązanie zapewni efektywną procedurę odwoławczą od decyzji o zakazie zgromadzenia.

Uwzględniając postulaty formułowane w ramach debaty publicznej przez stronę społeczną, wprowadzono również uproszczoną formę notyfikacji zgromadzenia, w której skrócono do co najmniej 2 dni termin na jej dokonanie. Zgromadzenie, by mogło zostać zgłoszone w trybie uproszczonym, nie może powodować utrudnienia dla ruchu drogowego, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji. Ustawa nie przewiduje możliwości zakazania odbycia zgromadzenia zgłoszonego w tym trybie.

Nowość to zgromadzenie spontaniczne

Nowa regulacja wprowadza do polskiego systemu prawnego instytucję zgromadzenia spontanicznego. Zgodnie z definicją ustawową zgromadzeniem spontanicznym jest zgromadzenie, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej. Tego rodzaju zgromadzenie nie będzie objęte obowiązkiem uprzedniego złożenia zawiadomienia o zamiarze jego odbycia.

Uproszczono także sposoby składania zawiadomień o zamiarze zorganizowania zgromadzenia. Można je złożyć pisemnie, za pomocą faksu, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Tym samym postępowanie będzie szybsze.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jest nowe prawo o zgromadzeniach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!